Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Forex: Euro po včerejším výprodeji likviduje část ze svých ztrát. Obchodníci v očekávání maloobchodních prodejů v USA

14.01.2009 | 08:46 0 Komentářů

Evropská měna včera slábla třetím dnem v řadě na páru s dolarem, ke kterému se v odpoledních hodinách propadla až na cenu 1,3140 EUR/USD, aby pak úterní obchodování uzavřela na 1,32 EUR/USD. Společné měně opět uškodily výprodeje na akciových trzích a částečný příliv kapitálu zpět směrem k bezpečnějším přístavům, když obchodníci pokračovali ve spekulacích na prohlubování hospodářského útlumu v zemích eurozóny a na propadající se ziskovost firem, kterou do roku 2009 oznámila již řada společností, ať už v Evropě, či jinde ve světě. Z ekonomických dat včerejšek přinesl poměrně málo nových informací a mezi nejzajímavější čísla z eurozóny se tak zařadil pouze německý index cen velkoobchodního prodeje (WPI), který v prosinci meziměsíčně slábnul o 3%, což byl téměř dvojnásobek původně odhadovaného propadu a tedy další z důkazů, že cenová hladina v eurozóně klesá rychleji, než se mnozí domnívali, na což může ECB reagovat dalším agresivním snížením úrokových sazeb. Právě očekávané snížení sazeb Evropskou centrální bankou, které by tento čtvrtek mohly klesnout o 50bsp. na dvě procenta je přitom jedním z hlavních motorů, který přispívá v posledních dnech k tomu, že euro není schopno udržet si své pozice, které získalo v průběhu minulého měsíce.

Ve Spojených státech se včera mezi nejzajímavější fundamenty zařadil projev šéfa Fedu Bena Bernanka a následně i zveřejnění výsledků listopadové obchodní bilance. Bernanke ve svém projevu na půdě londýnské School of Economics zrekapituloval kroky americké centrální banky při řešení finanční krize a zdůraznil, že Fed bude i nadále činit potřebné kroky ke stabilizaci bankovního sektoru, čímž dal jasně najevo, že sazby ve Spojených státech zůstanou po dostatečně dlouhou dobu i nadále poblíž nuly. Zatímco Bernankeho slova nepřinesla žádnou zásadnější změnu postoje, to co včera obchodníky skutečně překvapilo byla výrazně lepší listopadová obchodní bilance Spojených států. Ta díky skokovému snížení importu, který způsobily především nižší ceny ropy a klesající poptávka po spotřebitelském zboží, zaznamenala propad deficitu z říjnových 56,7 mld. dolarů na 40,4 mld., což je jeho největší pokles za posledních dvanáct let. Finanční krize a zpomalující ekonomika tak začíná konečně přinášet výraznější pozitivní trendy v oblasti zahraničního obchodu, avšak do nadcházejících měsíců bude tato pozitiva ale i nadále zastiňovat především klesající domácí poptávka, která bude zdrojem hluboké kontrakce HDP.

O tom jak silný je propad domácí poptávky dnes hodně napoví asi nejsilnější market mover ze Spojených států pro tento týden, a to prosincové maloobchodní prodeje. Ty přijdou na řadu ve 14:30 a stejně jako v předchozích pěti měsících, také v prosinci by podle většinových odhadů měly klesat (oček.: -1,2%, předch.: -1,8%). Spotřebitelská důvěra je ve Spojených státech nejnižší od roku 1967, kdy se začalo s jejím měřením, když slábnoucí ekonomika, klesající ceny domů a akcií a především prudce se zhoršující situace na trhu práce nutí americké spotřebitele k omezování spotřeby. To se promítá do všech sektorů maloobchodního prodeje (s výjimkou prodeje potravin a zdravotních potřeb), když se jen za posledních dvanáct měsíců snížily tržby z prodeje automobilů o 25,2%, z prodeje nábytku klesly o 10,9%, elektroniky o 4,7% apod. V posledních měsících se díky klesajícím cenám benzínu začaly prudce snižovat také prodeje na čerpacích stanicích, které jen v listopadu slábly o 14,7% a které se dalšího snížení dočkají také v prosinci. I přes silný listopadový propad, který byl tažen především nižšími tržbami na čerpacích stanicích a nižšími prodeji automobilů, však minulý měsíc přinesl některé pozitivní změny, ať už to byl mírný nárůst tržeb z prodeje nábytku (+0,2%), tak z prodeje elektroniky (+2,8%) a v případě, že i prosinec nabídne podobné výsledky, budeme hodnotit tato čísla, ať už bude propad prodejů na čerpacích stanicích jakýkoliv, mírně pozitivně.

K dnešnímu ránu dolar přišel o část ze svých zisků , když se propadnul na páru s eurem až nadosah hranice 1,33 EUR/USD, k čemuž dopomohl zejména růst akcií v Asii, který naznačuje, že by se výprodej akcií v Evropě a v USA mohl po pěti dnech konečně zastavit. V případě, že se dnes akciím v Evropě a v USA bude dařit, evropská měna může pokračovat v růstu a likvidovat tak ztráty které nabrala od nového roku. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,3295 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.