Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Forex: Euro na šestitýdenním minimu. Čeká se na ECB

15.01.2009 | 08:57 0 Komentářů

Bez větší změny zakončil včerejší obchodování euro-dolar, na kterém se americkému dolaru podařilo čtvrtým dnem v řadě mírně zpevňovat, aby středeční seanci následně uzavřel na ceně 1,3150 EUR/USD. Ještě v dopoledních hodinách si přitom dolar připisoval ztráty v reakci na optimistický začátek dne a růst akciových indexů v Asii, avšak krátce po zahájení obchodování v Evropě na trhy dorazila další vlna negativní nálady, investoři začali znovu přecházet k bezpečnějším přístavům a dolar své intradenní ztráty dokázal zlikvidovat. Co se ekonomických dat týká, těch přišlo z Evropy včera jen málo a mezi nejzajímavější se tak zařadily především výsledky listopadové průmyslové produkce, která v Itálii klesala o 2,3% (oček.: -1,3%), zatímco souhrnně pro celou eurozónu slábla o 1,6% (předch.: -2,1%). Dopad těchto čísel na kurs eura byl ale nulový, když obchodníci věnovali pozornost zejména prohlubujícím se ztrátám evropských akcií a vyčkávali na daleko důležitější data ze Spojených států, které však v odpoledních hodinách nepřinesly o nic pozitivnější obrázek. Prosincové tržby z maloobchodního prodeje klesaly v USA již šestým měsícem v řadě a tentokrát o hlubokých 2,7%, což bylo výrazně za očekávaným snížením o 1,2%. Přestože se na jejich propadu v největší míře podílely zejména nižší tržby na čerpacích stanicích, což není nutně špatnou zprávou, pohled na ostatní složky maloobchodního prodeje byl nepříjemný, vzhledem k propadu tržeb i u běžného spotřebitelské zboží, jako je například elektronika, nábytek, stavební a zahradní potřeby aj. Americká spotřeba se tak ve čtvrtém kvartále řítí dolů volným pádem, což se podepíše na výsledcích HDP, který čeká nejen v posledním čtvrtletí minulého roku, ale zřejmě i v nadcházejícím čtvrtletí hluboká kontrakce doprovázená prudkým růstem nezaměstnanosti.

Přes záplavu negativních dat a výprodejů se ale našla i jedna příjemná zpráva. To když podle americké Asociace hypotečních bankéřů v minulém týdnu rostl index měřící nové hypotéky o téměř 16%, což byl nejvyšší nárůst od června roku 2003. Agresivní politika Fedu, který v listopadu oznámil, že holá vykupovat cenné papíry kryté hypotékami, aby snížil úrokové sazby a ulevil tak trhu s bydlením, začíná plnit svůj cíl a mohla by do prvního čtvrtletí nového roku přinést konečně větší stabilitu na trhu s bydlením.

Dnešní obchodování na FX bude především o euru, když o úrokových sazbách v eurozóně bude rozhodovat Evropská centrální banka. Ta má podle většinových očekávání přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky a snížit sazby o půl procentního bodu na 2%. Přestože nadále počítáme s tím, že sazby v eurozóně tento rok mohou klesnout až na 1,50%, půl procentní snížení i přes poměrně značnou pravděpodobnost podle našeho názoru zatím není hotová věc. Evropská centrální banka snížila v posledních třech měsících na své poměry sazby velmi dramaticky (-1,75%) a je docela možné, že si bude chtít dát menší pauzu k analýze těchto kroků, které se ještě nestačily zcela promítnout do ekonomiky. Mimořádně zajímavou bude, ať už je rozhodnutí ECB dnes jakékoliv, ale následující tisková konference, na které ve 14:30 šéf ECB Trichet přečte společné prohlášení Rady guvernérů. To dnes může nabídnout skutečně cokoliv, my se spíše přikláníme k tomu, že náznaky případného dalšího uvolňování měnové politiku budou opatrnější než si trh přeje, což může přinést oživení na eurových párech a opětovné nákupy (krátkodobé?) společné měny.

Ani Spojené státy dnes nezůstanou obchodníkům nic dlužny. Tím nejzajímavějším budou především čísla z pracovního trhu, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Od těch se čeká růst žádostí z 467 tis. na 512 tis., naše odhady však směřují výrazně výše (580 – 600 tis.), vzhledem k tomu, že čísla z prvního celého lednového týdne podle nás přinesou opětovný příliv nových žádostí, které nebyly vyplněny v posledních dvou týdnech nového roku, jež přinesly výrazně lepší výsledky, než jaké jsme mohli pozorovat v předchozích týdnech. Mezi další zajímavá data se pak zařadí ještě prosincový PPI (m/m)(oček.: -2%, předch.: -2,2%) a následně také lednový Empire state index (oček.: -25b., předch.: -25,8b.). Dopad těchto čísel na kurz euro-dolaru však podle nás bude spíše omezený. Také v ranních hodinách se euro na páru s dolarem drželo pod hranicí 1,32 EUR/USD, když se prodávalo na ceně 1,3185 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.