Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Forex: Euro likviduje ztráty z minulého týdne. Čeká se na výsledky německého indexu IFO

27.01.2009 | 08:38 0 Komentářů

S ráznou odpovědí na výprodej z minulého týdne včera přišlo euro, které na páru s americkým dolarem dokázalo zpevnit o 2,4%. Důvodem k pondělnímu růstu nebylo nic jiného než opětovný příliv kapitálu směrem k rizikovějším investicím a otočení trendu z minulého týdne, který přinesl na akciové trhy silné výprodeje. Včerejšímu obchodování tak dominovala opět po delší době pozitivní nálada, což se projevilo zejména na akciích finančních institucí, která včera obdržely růstový impulz poté, co britská banka Barclays přišla s oznámením, že disponuje dostatečným vlastním kapitálem (36 mld. liber) a že nemá v plánu hledat novou kapitálovou injekci. Co více, banka oznámila, že nadále počítá se ziskem do roku 2008, a to i po odečtení odpisů v objemu 8 mld. liber. Německý DAX si tak včera dokázal připsat růst o 3,54% a právě návrat nákupů na akciové trhy dokázal povzbudit obchodníky k dalším nákupům společné měny. Té včera mírně pomohl také komentář  Jose Manuel Gonzaleze-Parama, člena Rady guvernérů ECB, který podle svých slov vidí další rizika pro cenovou stabilitu jako “vybalancovaná“ a neočekává deflaci. To částečně tlumí zvýšené sázky obchodníků na agresivnější uvolňování měnové politiky ze strany ECB do nadcházejících měsíců a do jisté míry podpírá náš scénář, který počítá v tomto roce se snížením sazeb maximálně o 50bsp., což by evropské měně pomohlo udržet si výhodu výše úročené měny oproti dolaru, jenu, ale také vůči britské libře.

Zatímco z Evropy jsme se včera nedočkali jediných zajímavějších čísel, Spojené státy nabídly výsledky z trhu s bydlením, kde překvapivě rostly počty prodaných již jednou vlastněných domů z listopadových 4,45 mil. na 4,74 mil., což bylo nad většinovými odhady, které se točily kolem 4,40 mil. prodaných domů. Přestože prosincová cena domů pokračovala v propadu a i když se zatím jedná pouze o první lepší výsledek po delší době, mohly by být dnešní čísla první vlaštovkou oznamující, že stabilizace na trhu s bydlením je za dveřmi. Zklidňování napětí v tomto těžce postiženém sektoru americké ekonomiky podle nás bude charakteristickým znakem již prvního čtvrtletí tohoto roku, a to především díky agresivní politice Fedu, která vedla k prudkému snížení úroků z hypotečních úvěrů, jejichž objem začal počátkem roku opět výrazně stoupat. Ačkoliv výsledky z amerického trhu s bydlením včera znamenaly příznivé překvapení, paradoxně pomohly právě euru, když odstartovaly další nákupy akcií, na jejichž růst reaguje euro již delší dobu velmi pozitivně.

Dnešní obchodování bude na data bohatší a nabídne první zajímavá čísla také z Evropy. To co dnes může s kurzem eura výrazněji zahýbat jsou především lednové výsledky německého IFO indexu, který je jedním z hlavních barometrů nálady mezi německými firmami. Ten by měl v lednu podle většinových odhadů klesat poosmé v řadě (z 82,6b. na 81b.), my však věříme tomu, že lednové výsledky mohou, stejně jako v minulém týdnu zveřejněný ZEW, vyznít spíše příznivěji a možná i zaznamenat růst, což by bylo důsledkem pozitivního dopadu očekávání vládních stimulačních opatření.

Také Spojené státy dnes nabídnou několik zajímavých čísel, z nichž mezi ty nejvíce sledované budou patřit především výsledky Case-Shillerova indexu a indexu spotřebitelské důvěry. C-S index, měřící změnu ceny domů ve dvaceti amerických metropolích, má podle většinových odhadů vykázat v listopadu meziroční propad cen o 18,4% (předch.: -18%), což by mělo být přímým důsledkem turbulencí na trhu s bydlením, které v listopadu pokračovaly poté, co v polovině září zbankrotovala investiční banka Lehman Brothers, čehož důsledkem byl prudký růst sazeb na mezibankovním trhu a zhoršený přístup k úvěrům (hypotečním) pro americké domácnosti. Zatímco ceny domů tak budou zřejmě znovu propastně slábnout, mírné zlepšení z rekordně nízkých 38b. na 38,7b. by mohl nabídnou index spotřebitelské důvěry, což by však byl podle nás spíše než první znak možného oživení domácí poptávky, pouze krátkodobý efekt inaugurace nového prezidenta Obamy.

Ačkoliv dnešek nabídne jistě zajímavá ekonomická data, hlavní slovo na FX bude mít opět především sentiment na finančních trzích, který bude znovu ovlivněn především hospodářskými výsledky (dnes např. Yahoo). Přestože krátkodobý výhled pro americkou měnu na páru s eurem zůstává, díky nervózním trhům a negativním ekonomickým datům, spíše mírně pozitivní, v horizontu dalších měsíců nadále počítáme se slabším dolarem, který by měl být důsledkem zklidňujícího se napětí na finančních trzích a rozdílu mezi agresivní politikou Fedu a zdrženlivějším postojem ECB. V 8:20 se euro-dolar prodával na ceně 1,3226 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.