Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Euro likviduje včerejší ztráty

23.06.2009 | 14:47 0 Komentářů

Ekonomická aktivita v eurozóně si i nadále prochází kontrakcí jak ve výrobním sektoru, tak v sektoru služeb, na což dnes znovu upozornil v dopoledních hodinách zveřejněný ukazatel PMI. Ve výrobním sektoru však kontrakce slábne již třetím měsícem v řadě, když se PMI ve výrobě podle dnes zveřejněných výsledků zvyšoval z květnových 40,7b. na 42,4b., což byl výsledek přesně ve shodě s očekáváním analytiků a kontrakce daleko nižší než například ještě v březnu tohoto roku, kdy se PMI pohyboval na 33,9b. O něco horší situace v porovnání s předchozím měsícem však byla v sektoru služeb, kde PMI klesal v červnu ze 44,8b. na 44,5b., zatímco většinový konsenzus počítal s jeho dalším růstem až na 45,8b. Ke slabším souhrnným výsledkům přitom přispělo především Německo, kde PMI ve službách nečekaně klesnul z květnových 45,2b. až na 44,3b. Přesto ve službách je situace v porovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku podstatně lepší a tak i dnešní, byť o něco horší, výsledky potvrzují většinová očekávání velmi pozvolné stabilizace, kterou by si eurozóna měla procházet i do nadcházejících měsíců.

Přestože výsledky PMI nabídla spíše negativní překvapení, evropská měna i tak již od ranních hodin umazává část ze ztrát,které nabrala na páru s americkým dolarem v průběhu včerejšího obchodování. K tomu ji přitom pomohly již v brzkých ranních hodinách zveřejněné výsledky německé spotřebitelské důvěry, která se v červnu dostala na nejvyšší hodnoty za posledních dvanáct měsíců a příznivý vliv na společnou měnu pak má také zklidnění nervózní nálady na akciových trzích, které se po včerejším výprodeji dokázaly stabilizovat. V Evropě se tak hlavní indexy držely znovu v zelených číslech (DAX +0,57%) a euru se mohlo již v dopoledních hodinách vrátit zpět nad hranici 1,39 EUR/USD. Ode dna se pak společná měna dokázala velmi silně odrazit také na páru s japonskou měnou, ke které se ještě v průběhu asijské seance ráno dostala až na cenu 131,40 EUR/JPY a ke které se pak ve 12:50 propracovala zpět na 133,55 EUR/JPY.

Obchodníci nyní vyčkávají na otevření burz ve Spojených státech, které určí další směr také obchodování na FX a později odpoledne pak ještě Spojené státy zveřejní čísla z trhu s bydlením, v podobě květnových počtů prodaných již jednou vlastněných domů (oček.: 4,82 mil., předch.: 4,68 mil.). Ve 12:50 se euro k dolaru prodávalo na ceně 1,3966 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.