Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Forex: Euro likviduje včerejší ztráty. Libra naopak pod prodejním tlakem

01.07.2009 | 11:59 0 Komentářů

Akciové indexy v Evropě zahájily první den nového čtvrtletí růstem, který potkal všechny hlavní burzovní indexy. V Německu si tak tamní index DAX připisoval 1,46%, ve Francii rostl CAC40 o 1,68% a v Británii byl FTSE100 výše o 1,42%, přičemž hlavními tahouny se staly tituly jako je německá Commerzbank (+10,71%), nebo v Británii telekomunikační obr Vodafone Group (+2,22%), či maloobchodní řetězec Marks & Spencer (+3,51%). Na optimistickou náladu na finančních trzích pak již od ranních hodin reagují také obchodníci na FX, kteří se znovu pustili do nákupů rizikovějších měn, jež posilují především na úkor amerického dolaru a japonského jenu. Euro se tak k dolaru v 10:50 dostalo až k ceně 1,4067 EUR/USD (+0,3%) a k japonské měně pak zpevňovalo o 0,8% až na 136,17 EUR/JPY. Výrazné zisky si pak společná měna připsala také na páru s librou, ke které zpevňuje již druhým dnem v řadě až k ceně 0,8563 EUR/GBP (+0,6%). Evropské měně vedle pozitivního sentimentu na finančních trzích pomohly v ranních hodinách také nová data z Německa. To nabídlo ještě před otevřením evropských burz květnové výsledky maloobchodních prodejů, které dokázaly růst třetím měsícem v řadě (+0,4%), přestože obchodníci počítali s jejich stagnací. Lepší dojem pak zanechala v dopoledních hodinách také revize červnového PMI eurozóny, která upravila předběžně odhadovaný růst indexu ze 42,4b. o dvě desetiny na 42,6b.

Výsledky PMI dnes v 10:30 přišly také z Británie a i ty dokázaly příjemně překvapit. V červnu si tak výrobní sektor sice i nadále procházel kontrakcí, ta však byla nižší než v květnu, když PMI rostl ze 45,4b. na rovných 47b. Jedná se tedy již o čtvrtý růst indexu v řadě a výsledek, který dokázal překonat většinové odhady analytiků, kteří počítali s růstem pouze na 46,4b. Libra však dnes z lepších výsledků a příznivého sentimentu nedokázala příliš vytěžit. Po více než tříměsíčním růstu na páru s americkým dolarem si totiž nadále drží naprostou většinu svých pozic a prostor k dalšímu zpevňování tak má poměrně omezený. Krátce před jedenáctou hodinou k dolaru dokonce mírně slábla a navázala tak na včerejší výprodej, když se prodávala na ceně 1,6427 GBP/USD.

Evropa dnes již žádné nové fundamenty nepřinese a svou pozornost tak obchodníci budou věnovat především odpolední seanci, která bude bohatá na americká data. Cena ropy (brent) se dnes dokázala znovu vyhoupnout nad hranici 70 USD/barel, dražší je pak také zlato, které osciluje kolem 930 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.