Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Forex: Euro k dolaru pod mírným prodejním tlakem. Akcie v Evropě zahajují nový rok růstem

02.01.2009 | 15:07 0 Komentářů

Poté co se dnes evropská měna na páru s dolarem vyšplhala až zpět nadosah hranice 1,40 EUR/USD, dostává se v odpoledních hodinách opět pod mírný prodejní tlak. Ekonomická data z eurozóny znovu upozornila na zhoršující se situaci v zemích evropské šestnáctky, když byly zveřejněny revidované výsledky prosincového PMI, který se ve výrobě propadnul z předběžně odhadovaných 33,5b. na 32,7b. a ve službách pak slábnul z 34,5b. na 33,9b., přičemž většinové odhady počítaly s nulovou změnou. V 15:20 se tak euro-dolar prodával na ceně 1,3883 EUR/USD, avšak aktivita je dnes značně utlumená, když řada obchodníků využívá možnosti prodlouženého víkendu a na trh se vrátí až počátkem příštího týdne. Zatímco k dolaru slábne, na páru s britskou librou se dnes euru naopak daří. Dokázalo tak odpovědět na výprodej z posledního dne minulého roku, když v průběhu dnešního obchodování zpevnilo o 1,3% až k ceně 0,9606 EUR/GBP, a to i přesto, že dnešní britská čísla překvapila lehce pozitivně. Británie totiž stejně jako eurozóna nabídla prosincové výsledky PMI ve výrobě a ten po několik měsíců trvajícím propadu tentokrát dokázal růst z listopadových 34,5b. na 34,9b. (oček.: 33,6b.). Nadále však zůstává hluboko pod hranicí 50b., která rozděluje kontrakci sektoru od jeho expanze a jakékoliv další a výraznější zlepšení je kvůli dramaticky klesající domácí poptávce zatím v nedohlednu.

Nízká obchodní aktivita dnes tak jako v minulých dnech svědčí světovým akciím. Ty v Evropě dokázaly navázat na ranní Asii a tak si v odpoledních hodinách připisoval německý DAX 2%, CAC40 byl výše o 1,89% a britský FTSE100 rostl o 1,35%. V zelených číslech by měly podle futures v 15:30 zahájit první obchodní den nového roku také akcie ve Spojených státech. Jediná zajímavější data z USA pak přijdou na řadu v 16:00, to když budou zveřejněny výsledky prosincového ISM pro výrobní sektor, který by měl pošesté v řadě slábnout (oček.: 35,4b.), což by mohlo pomoci euru ubránit se dnešnímu tlaku dolarových býků a případně mírně zpevnit.

Klidná seance panuje také na komoditních trzích. V 15:20 cena severomořského brentu oscilovala těsně pod hranicí 42 USD za barel, zlato pak od rána zlevnilo o jedenáct dolaru až na 872 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.