Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Forex: Euro i přes včerejší korekci na cestě k tučným týdenním ziskům

19.12.2008 | 08:17 0 Komentářů

Značná volatilita se opět po několika klidných týdnech navrátila na FX, kde se v posledních dnech obchodníci rozhodně nenudí. Výjimkou nebyl ani včerejšek, kdy po masivním růstu evropské měny na páru s dolarem přišel čas ke korekci těchto zisků. Ještě předtím však euro dokázalo v dopoledních hodinách zpevnit k dolaru až nad cenu 1,4715 EUR/USD, kde bylo o 10% dražší než začátkem tohoto týdne, do kterého euro-dolaru vstupoval na ceně 1,3380 EUR/USD. Evropské měně se v dopoledních hodinách navíc dařilo i navzdory negativním ekonomickým datům z Německa, které nabídlo prosincový index podnikatelského klima IFO, který slábnul posedmé za sebou, tentokrát z listopadových 85,8b. ba 82,6b. Horších výsledků se přitom dočkal také IFO expectations, měřící očekávání firem do nadcházejících měsíců, který slábnul ze 77,6b. na 76,8b. Více než data z Evropy však euru na páru s dolarem pomáhá špatný stav americké ekonomiky, který byl obchodníky několik měsíců ignorován, když ti vyhledávali zejména bezpečná aktiva a kterému se po částečnému zklidnění napětí na finančních trzích a po opětovném zaměření se obchodníků na reálná data, dolar začíná přizpůsobovat. Tak výživné zisky, které si evropská měna v minulých dnech připsala, však nezůstaly bez pozornosti řady obchodníků, kteří včera začali spekulovat na korekci tohoto růstu, jež nakonec skutečně nastala a zatlačila společnou měnu až zpět pod 1,43 EUR/USD. K té do jisté míry pomohla také míně příznivá ekonomická data z USA, to když americké počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesaly na 554 tis. (oček.: 558 tis.) a navíc si překvapivě dobře vedl i philadelphský Fed index, který v prosinci dokázal růst na -32,9b. (oček.: -40b.).

Přestože se dolaru včera dařilo odpovědět na téměř dva týdny trvající oslabování, spíše než jako náznak otočení trendu tento pohyb vnímáme jako pouhou korekci, která musela přijít a jakékoliv její další prohlubování pak může podle nás obchodníkům sloužit pouze jako dobrá záminka k opětovnému prodeji amerického dolaru, který tento týden dostal velmi tvrdou ránu od americké centrální banky, když ta snížila sazby na 0,25% a dala najevo, že hodlá i nadále pokračovat v kvantitativním uvolňování.

Dnešní obchodování bude na ekonomická data mimořádně chudé, když ekonomický kalendář ve Spojených státech zeje prázdnotou a jediná zajímavější čísla nabídlo v 8:00 Německo, které zveřejnilo index cen výrobců. Ten si v listopadu prošel strmým pádem, když se snižoval o 1,5%, což bylo způsobeno zejména propastně klesajícími cenami ropy, které jen od poloviny roku ztratily více než dvě třetiny ze své hodnoty. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,4262 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.