Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Forex: Euro-dolar zůstává kolem 1,40 EUR/USD. Obchodníci v očekávání výsledků z amerického trhu s bydlením

23.12.2008 | 09:12 0 Komentářů

Žádnou větší změnu nepřineslo včerejší obchodování na euro-dolaru, kde evropská měna po slibném začátku dne odevzdala naprostou většinu svých zisků a včerejší obchodování tak uzavřela jen nepatrně v plusu na ceně 1,3940 EUR/USD. První polovina dne přitom pro společnou měnu znamenala další růst, když se k dolaru vyšplhala krátce až nad hranici 1,41 EUR/USD, nedostatek ekonomických dat a tradičně nízká aktivita kolem vánočních svátků se však zařadily mezi faktory, které sehrály důležitou roli při eliminaci těchto zisků. Z ekonomických dat totiž včerejšek mezi nejzajímavějšími z Evropy přinesl pouze poněkud nepřesvědčivé výsledky německé spotřebitelské důvěry (GfK), která zůstala podle očekávání beze změny na 2,1b. a zveřejněny byly také říjnové průmyslové objednávky eurozóny, které překvapily strmým propadem o 4,7%, přičemž většinová očekávání počítala se snížením o 4%. Negativní dopad na výhled eurozóny navíc mělo také drastické snížení očekávané ziskovosti Toyoty (-91%), které zatřáslo také akciemi automobilek v Evropě (Volkswagen -6,58%) a olej do ohně přilila rovněž čísla z Belgie, která si prochází politickou krizí, uprostřed které se podle včerejších výsledků propadla tamní spotřebitelská důvěra vůbec nejníže od roku 1980. 

Dolar si tak včera dokázal udržet své pozice, přesto zůstává na páru s eurem oproti prvnímu prosincovému dni o 10,7% slabší a podle našeho názoru i nadále náchylný k dalším výprodejům, když se situace v největší světové ekonomice zhoršuje daleko rapidněji než v eurozóně a navíc bude muset americká měna bojovat s mimořádně nízkými úrokovými sazbami a s inflační politikou centrální banky, které významně omezují její atraktivitu v očích obchodníků.

Úterní obchodování nabídne z eurozóny mezi nejzajímavějšími fundamenty zejména výsledky francouzských spotřebitelských výdajů (oček.: -0,1%, předch.: -0,4%), které však budou mít na kurz euro-dolaru zřejmě jen malý dopad a tak se zájem obchodníků přenese spíše na americká data. Ze Spojených států se dnes dočkáme revidovaných výsledků HDP a revize michiganského indexu spotřebitelské důvěry, hlavní pozornost však bude věnována listopadovým výsledkům z trhu s bydlením, které přijdou na řadu v 16:00. Minulý týden zveřejněné počty nově udělených stavebních povolenek přinesly jasný důkaz toho, že se situace na trhu s bydlením nadále výrazně zhoršuje a proto lze očekávat pokulhávání také od dnes zveřejněných ukazatelů, když by se měly počty prodaných již jednou vlastněných domů propadat na 4,90 mil. (předch.: 4,98 mil.) a počty prodaných nových domů pak mají slábnout na 417 tis. (předch.: 433 tis.). Přestože bychom se nedivili, kdyby dnešní čísla skončila ještě o poznání hůře než jaká jsou většinová očekávání trhu a i když má před sebou americká ekonomika ještě dlouhou cestu k oživení hospodářského růstu, je to právě trh s bydlením, který by se podle nás mohl již v prvním čtvrtletí příštího roku dočkat stabilizace. Nejnižší úrokové sazby v historii a agresivní politika Fedu, který oznámil, že začne vykupovat cenné papíry kryté hypotékami přispěly v posledních týdnech k výraznému snížení úrokových sazeb na hypoteční úvěry a zájem o ně začal po dlouhé době opět narůstat. Přestože inflační politika Fedu může vést k bolestnému roztáhnutí útlumu americké ekonomiky v čase, trh s bydlením se mu za tuto cenu zřejmě stabilizovat podaří a proto bychom dnes ani z horších než očekávaných výsledků nevyvozovali žádné dramatické závěry. Daleko zajímavějšími údaji budou až zítra zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a dynamika růstu spotřebitelských výdajů, které zřejmě opět pouze potvrdí to, že to nejhorší má americká ekonomika stále ještě před sebou.

Také včera se euro-dolar dokázal držet nad supportem 1,3870 EUR/USD a i nadále na tomto páru vidíme určitý prostor pro pokračující oslabování americké měny, kterému však v tomto týdnu do jisté míry může bránit nízká aktivita obchodníků. V 8:00 se dolar prodával na páru s eurem na ceně 1,3993 EUR/USD.

Autor: Jaroslava Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.