Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Forex: Euro-dolar zpět u hranice 1,58 EUR/USD

27.03.2008 | 09:16 0 Komentářů

Americký dolar si včera prošel další vlnou výprodejů a nechal tak prozatím definitivně zapomenout na své výrazné z pevnění z konce minulého týdne, kdy se na páru s evropskou měnou krátce dostal až k ceně 1,5330 EUR/USD. Zatímco Spojené státy nabídly již “tradičně“ slabá ekonomická data, eurozóna nepřestává překvapovat a právě včerejší výsledky z Německa výrazně napomohly tomu, že si to euro na páru s dolarem opět namířilo zpět nad hranici 1,58 EUR/USD. Německý IFO index v březnu překvapil nečekaným růstem z únorových 104,1b. na 104,8b., což bylo výrazně nad očekáváním analytiků, kteří počítali s jeho propadem k hodnotě 103,5b. Mírného růstu se navíc konečně dočkal také sub-index měřící očekávání firem a lepšící se výhled pro největší Evropskou ekonomiku tak zapůsobil jako červený hadr na eurobýky, kteří odstartovali další silné nákupy, jež společnou měnu poslaly k dolaru během několika minut o více než sto bodů výše. Zatímco většina ekonomů ještě začátkem roku očekávala, že zpomalení ve Spojených státech s sebou vezme dolů i země eurozóny, poslední týdny a přicházející data z Evropy hovoří o něčem jiném, což je o to pozoruhodnější, že se vedle zpomalení v USA musí eurozóna vypořádávat také s rekordně silnou měnou a vysokými cenami ropy. Euro včera vedle německého IFO indexu podepřel také šéf ECB Jean-Claude Trichet, který vyzvednul současnou protiinflační politiku banky, která drží již od poloviny minulého roku sazby beze změny na 4% a uhasil poslední zbytky očekávání brzkého snížení úrokových sazeb, když řekl, že počítá s tím, že i v nadcházejících měsících očekává inflaci výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem banky.

Zatímco euro tak zůstává i nadále velmi silné, na druhé straně Atlantiku se americké měně nedaří obchodníky přesvědčit o tom, že téměř osmiprocentní propad za první čtvrtletí je maximum, které obchodníkům povolí. Druhé nejnižší úrokové sazby mezi průmyslovými zeměmi a výhled na jejich další snižování, společně s faktem, že se USA stávají synonymem pro finanční a hospodářské problémy, vskutku nedodává příliš odvahy dolarovým býkům. Jediným důvodem proč kupovat dolar se tak v poslední době stává jeho extrémní přeprodanost a spekulace na korekci, které však berou rychle za své, což nakonec potvrzuje i poslední týden na FX. Ani včerejšek dolaru navíc potřebnou úlevu nepřinesl a ještě mu přitížil poté, co byly zveřejněny výsledky únorových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které překvapily propadem o 1,7% poté, co v lednu slábly o -4,7%. Analytici počítali s růstem o 0,8% a nečekaný propad tak nijak nenasvědčuje tomu, že by se měla situace v americkém výrobním sektoru v blízké době měnit k lepšímu. Obchodníci tak pokračují ve spekulacích na další brzké snížení úrokových sazeb a pravděpodobnost jejich čtvrtprocentní redukce již na dubnovém zasedání FOMC včera rostla ze 32% na 40%.

Dnešek toho ze Spojených států příliš nenabídne a na výhledu pro americkou měnu se tak pravděpodobně změní jen pramálo. Odpolední obchodování přinese výsledky z pracovního trhu podle kterých by měl zůstat počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu i nadále zvýšený na 370 tis. a ve stejný čas je ke zveřejnění připravena také finální revize hospodářského růstu, která by však měla potvrdit předchozí údaj ve výši 0,6%. Pozornost na sebe tak pravděpodobně budou soustředit hlavně projevy tří členů FOMC (Kroszner, Stern, Pianalto), kteří by mohli více napovědět o dalším vývoji úrokových sazeb a ochotě Fedu k jejich snižování. Včera se svým komentářem vystoupil další z členů FOMC Charles Evans, který zněl lehce jestřábím tónem, když vyjádřil naději, že by se razantní snížení úrokových sazeb z posledních měsíců mělo po odeznění časového zpoždění začít brzy projevovat na aktivitě v americké ekonomice.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.