Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Forex: Euro-dolar zpět nad 1,55 EUR/USD

25.03.2008 | 09:47 0 Komentářů

Včerejší obchodování přineslo na trhy vlnu dobré nálady poté, co investiční banka JP Morgan navýšila svou nabídku na převzetí problémové banky Bear Stearns z původních dvou dolarů, na deset dolarů za akcii. Navýšení nabídky má utišit nespokojené akcionáře Bear Stearns a výrazně tak napomoci k uskutečnění celého obchodu, který přišel jako blesk z čistého nebe v reakci na problémy s likviditou Bear Stearns, která po masivním odlivu finančních prostředků ze strany svých věřitelů nebyla schopna financovat své aktivity a musela požádat o pomoc Federální rezervní systém. Oznámení o vyšší nabídce na odkup akcií včera vystřelilo akcie Bear Stearns o více než 100% až k ceně 12 USD a společně s tímto titulem se dařilo i hlavním akciových indexům v USA, když např. DJIA rostl o 1,52%.

Ještě jedna poměrně optimistická zpráva pak včera dorazila ze Spojených států, a to výsledek únorového počtu prodaných již jednou vlastněných domů, které příjemně překvapily prvním růstem za posledních sedm měsíců, když stoupaly meziročně z lednových 4,89 mil. na 5,03 mil., což bylo nad očekáváním analytiků, kteří počítali s dalším poklesem, a to až někam k 4,85 mil. Kupující tak využili výrazného poklesu cen k nákupu domů, avšak o tom, zdali se jedná o pouhý výkyv na cestě dolů, či začátek stabilizace trhu s bydlením více napoví až další data.

Zatímco včerejší obchodování bylo díky uzavřeným trhům v Evropě o něco klidnějšího charakteru, nadcházející dny mohou nabídnout velmi živou aktivitu. Americký dolar včera a především dnes k ránu na páru s eurem i navzdory dobrým fundamentům opět ztrácel a o tom, zdali se mu podaří na úspěšný konec minulého týdne navázat, tak napoví více až ekonomická data z nadcházejících dnů. Dnešek přinese ze Spojených států mezi nejzajímavějšími především CaseShillerův index, podle kterého mají ceny domů ve dvaceti amerických metropolích v prosinci meziročně klesat o 10,5% (předch.: pokles o 9,1%) a především pak březnovou spotřebitelskou důvěru, jež by měla podle analytiků slábnout z hodnoty 75b. na 73,5b. Právě spotřebitelská důvěru může být dnes klíčem k dalšímu vývoji americké měny a v případě, že se bude propadat ještě hlouběji (alespoň pod 70b.), bude se jednat o signál k dalšímu odprodeji dolaru a likvidaci jeho dřívějších zisků. Pokud se naopak dočkáme růstu tohoto ukazatele alespoň o tři body, dolaru tato čísla mohou krátkodobě pomoci. Ten však zůstává i nadále slabý a jakékoli zisky americké měny na páru s eurem tak budou sloužit spíše jako dobrá příležitost k dalším nákupům společné měny, která se zatím může opírat o jasně protiinflační politiku ECB a pevná ekonomická data, která v minulých týdnech přišla z eurozóny. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,5547 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.