Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Forex: Euro-dolar zpět na ceně se kterou tento týden zahajoval

10.07.2009 | 10:02 0 Komentářů

Americký dolar se včera neubránil výprodeji a slábnul na páru s evropskou měnou, které vydatně pomáhalo především zklidnění poměrně nervózní nálady, která na světových trzích panovala v minulých dnech. Dolar tak včera k euru oslabil o 1% až k ceně 1,4020 EUR/USD, zlikvidoval veškeré ztráty ze začátku tohoto týdne a je zpět na svém v bočním trendu, ve kterém se na páru s evropskou měnou drží již od začátku minulého měsíce. Dobrou náladu mezi obchodníky navodilo hned několik faktorů, přičemž tím prvním byly již hospodářské výsledky americké firmy Alcoa, která ve 2Q dokázala překonat většinové odhady obchodníků. V ranních hodinách se pak k lepším číslům přidaly ještě výsledky německé obchodní bilance, která skončila překvapivě vysokým přebytkem ve výši 10,3 mld. dolarů a ještě lepší dojem pak zanechaly americká data z pracovního trhu, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Těch bylo totiž v minulém týdnu překvapivě málo, když se jejich počet snížil z 617 tis. na 565 tis., což byl výsledek hluboko pod původními odhady (608 tis.) a zároveň nejlepší údaj od začátku ledna tohoto roku. Pozvolna klesající počty nově podaných žádostí o podporu, které ještě koncem dubna výrazně převyšovaly hranici 600 tis., tak dávají naději, že se stabilizace pozvolna přesunuje také na americký pracovní trh, kde by se celková situace měla sice i nadále zhoršovat, přesto ale o něco mírnějším tempem než doposud.

Euru se tak i díky lepším ekonomickým datům podařilo vystavit stopku dalšímu oslabování. I tak však platí, že ani tento týden zatím na konsolidaci na euro-dolaru nezměnil zhola nic. Žádné větší pohyby nečekáme ani od dnešní obchodní seance, která sice přinese z USA o něco více dat než minulé dny, jejich dopad na kurz dolaru ale zřejmě bude jen omezený. Tím nejzajímavějším, co dnešní obchodování z USA přinese, budou rozhodně výsledky květnové obchodní bilance, jejíž deficit by se měl prohlubovat z 29,2 mld. dolarů na rovných 30 mld. dolarů. V posledních měsících se propad exportu a importu začal zpomalovat a bude velmi zajímavé, zdali tento trend bude pokračovat i nadále. Pokud americký import dokáže růst, půjde o příznivý signál především pro měny jako je euro a japonský jen, které jsou poměrně výrazně závislé právě na americké poptávce, jejíž růst může pomoci i Evropě a Japonsku dostat se rychleji z nejhoršího. Za pozornost pak bude stát v 16 hod. také michiganský index spotřebitelské důvěry, jejíž růst by mohl ještě více povzbudit obchodníky k nákupu rizikovějších aktiv, což by byla špatná zpráva pro dolar.

Od euro-dolaru čekáme i dnes oscilaci v bočním trendu, když zatím neexistuje příliš důvodů, které by obchodníky měly přesvědčit vyslat tento nejvíce obchodovaný pár dlouhodobě jedním nebo druhým směrem. Akcie jsou totiž stále poměrně drahé (dobrá zpráva pro USD), zatímco situace ve světové ekonomice se zlepšuje (pozitivní pro EUR) a proto by euro-dolar mohl ve svém ustáleném bočním trendu pokračovat i v blízké budoucnosti. V ranních hodinách evropská měna k euru mírně slábla, když oscilovala kolem 1,3950 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.