Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Forex: Euro-dolar zatím nijak nevybočuje z ustáleného trendu

07.07.2009 | 09:49 0 Komentářů

Téměř beze změny včera skončila evropská měna na páru s dolarem, která po poměrně volatilní seanci uzavřela pondělní obchodování na ceně 1,3970 EUR/USD. Zejména v průběhu dopolední seance se přitom euro nevyhnulo prodejnímu tlaku, který jej poslal krátce až pod hranici 1,39 EUR/USD, kde se naposledy prodávalo 23. června. K tomu přispělo hned několik faktorů, avšak mezi nejdůležitějšími především dopolední výprodej v Evropě, který poslal jednotlivé indexy výrazně do červených čísel, což mělo neblahý dopad především na rizikovější aktiva a měny, zatímco z něj těžil právě americký dolar a společně s ním i japonský jen. Euru navíc dopoledne nepomohl ani další nárůst uložené likvidity na depozitní facilitě Evropské centrální banky, jejíž objem vystoupal na vysokých 315 mld. euro, což je nejvíce od poloviny ledna letošního roku. Důvodem je obří jednoletý tendr z konce minulého měsíce, kterým ECB zaplavila banky eurosystému likviditou ve výši 442 mld. euro. Ty podle všeho zatím nemají nejmenší zájem pouštět tyto zdroje do reálné ekonomiky, což může do budoucna zvyšovat pravděpodobnost navýšení odkupů cenných papírů přímo Evropskou centrální bankou, což by rozhodně nebyla dobrá zpráva pro euro.

To však včera nakonec přeci jen dokázalo získat pevnější půdu pod nohama, k čemuž vydatně pomohlo zklidnění nervózní nálady na akciových trzích a jediná zajímavější ekonomická data v podobě amerického ISM pro sektor služeb. Akciové indexy tak nakonec včera uzavřely v zelených číslech (S&P500 +0,26%), dokázali se vymanit z dřívějších výprodejů a jejich dráhu následně velmi těsně kopírovala také evropská měna. Svůj díl na tom mělo především zveřejnění červnového ISM ve službách, který v USA rostl již potřetí v řadě a tentokrát navíc dokázal výrazně překonat většinové odhady analytiků. Ti počítali s jeho růstem z květnových 44b. na 45,9b., červnový výsledek však dosahoval 47b., což byl nejlepší údaj od loňského září. Kontrakce v sektoru služeb tak sice pokračuje i nadále, její tempo ale zpomaluje. Co se jednotlivých sub-indexů týká, velmi příjemně překvapil index zaměstnanosti, který rostl o 6,4b. na 40,7b., mírného zhoršení se naopak dočkal index nových objednávek, který klesal o 1,9b. na 49,2b.

Pro dnešek ekonomický kalendář v USA zeje prázdnotou a příliš silných market moverů nenabídne ani eurozóna. Ta zveřejní pouze výsledky německých továrních objednávek, jejichž objem má podle většinových odhadů po dubnovém nulovém růst v květnu tentokrát stoupat o 0,6%. Ve Španělsku pak sice v dopoledních hodinách vystoupí ještě jeden z členů Rady guvernérů ECB (Ordonez), obchodování na euro-dolaru však bude zřejmě i nadále v režii sentimentu na akciových trzích. Právě proto čekáme i od úterní seance spíše oscilaci v bočním trendu tak, jak bylo pro tento měnový pár typické v posledních několika týdnech. Ranní seance tento scénář zatím potvrzuje, když se v 8:00 euro k dolaru prodávalo na ceně 1,3955 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.