Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Forex: Euro-dolar zatím nad 1,55 EUR/USD

20.05.2008 | 10:42 0 Komentářů

Velmi klidnou obchodní seanci přineslo včerejší obchodování na FX a na většině světových trzích, když ke zveřejnění nebyly připravena žádná důležitá makro data. Jediné čeho jsme se včera dočkali tak byly pouze dubnové výsledky amerického leading indexu, což je ukazatel celkové aktivity americké ekonomiky ve kterém je “zabaleno“ dalších několik indikátorů a který překvapil mírným růstem o 0,1%, což byl stejný výsledek jako v březnu a zároveň údaj desetinu nad očekáváním analytiků. V celkovém velice klidném a na fundamenty zcela chudém prostředí pak tento většinou slabý market mover a jeho minimální růst dokázal povzbudit dolarové býky k nákupům americké měny a ta se následně dokázala dostat pod hranici 1,55 EUR/USD. Euro-dolar tak pokračoval i včera v konsolidaci a až dnešek přinese opět první fundamenty, které by na této situaci mohly leccos změnit.

Na straně Evropské měny jsou dnes ke zveřejnění připraveny v 8:00 německé výsledky dubnového PPI (oček.: 0,5%, předch.: 0,7%), avšak velká pozornost dnes bude věnována především v 11:00 německému ZEW indexu za měsíc květen. ZEW měří náladu mezi investory a minulý měsíc eurobýky pořádně vystrašil, když se po třech měsících stabilizace a mírného růstu prudce propadl z -32b. na -40,7b. ZEW je také poměrně dobrým “předskokanem“ pro důležitější IFO index, který bude ke zveřejnění připraven již zítra a v případě, že dnes bude pokračovat ve svém propadu, pošle obchodníkům silný vzkaz na co se zítra připravit ze strany indexu IFO. Analytici očekávají, že se květnový ZEW vrátí k mírnému růstu, když by měl podle předpokladů poskočit na -37,5b. Jakýkoliv horší výsledek než očekávaných -40,7b. přitom může evropské měně uškodit, protože ta se i nadále potýká s mírně nepříznivým sentimentem, který v současnosti lehce favorizuje americkou měnu. K tomu aby se mohlo euro výrazně odrazit ze svých pozic by byl zapotřebí naopak jasný vzkaz, že německá ekonomika zůstává odolná, nejlépe pak výsledek lepší než dubnových -32b.

S dolarem dnes ale kromě fundamentů z Evropy budou hýbat také americká data, a to především ve 14:30 zveřejněný PPI za měsíc duben. Dubnové ceny ve výrobě mají podle analytiků stoupat o 0,4% (předch.: 1,1%), v jádrové podobě pak stejně jako minulý měsíc o 0,2%. Nižší inflace přitom dolarové býky straší, což jsme viděli např. minulý týden, kdy CPI rostl o pouhých 0,1% a americký dolar v reakci na tato čísla rychle oslabil. Stejně by dnes mohly fungovat také slabší výsledky PPI, které by otevíraly více prostoru, když ne pro snižování sazeb, tak alespoň pro jejich delší podržení na 2%. Inflace v USA, ale zůstává pro Fed nadále nepříjemně vysoko a tak bude jakékoliv oslabení dolaru na základě inflačních dat spíše jen krátkodobou záležitostí. Naopak tomu ale může být v případě vyššího než očekávaného růstu PPI. Ten by znamenal další povzbuzení pro dolarové býky a těm v současnosti stačí opravdu málo, aby začali opětovně skupovat americký dolar. I přes náchylnost evropské měny k možným výprodejům je ale euro zatím poměrně bezpečně kryto supportem kolem hranice 1,53 EUR/USD a dokud ta nebude výrazně a na delší dobu prolomena, budeme na euro-dolaru pravděpodobně svědky pokračování konsolidace.

 

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.