Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Forex: Euro-dolar v očekávání zasedání ECB a Trichetova komentáře

04.09.2008 | 09:39 0 Komentářů

Nejslabší od začátku roku byla včera evropská měna, která se na páru s dolarem dostala krátce až pod hranici 1,44 EUR/USD. Společnou měnu znovu nijak nepodržely výsledky z eurozóny, podle kterých červencové maloobchodní prodeje klesaly o 0,4% (oček.: 0%), nijak příznivě navíc nezapůsobila ani revize růstu HDP, která upravila meziroční růst z původně odhadovaných 1,5% na 1,4%, když samotné druhé čtvrtletí znamenalo pro země evropské patnáctky snížení HDP o 0,2%. Co hůře, poměrně příznivá data včera opět přišla ze Spojených států, kde byly zveřejněny výsledky červencových továrních objednávek, které rostly o 1,3% (oček.: 1%) a svou roli sehrála znovu ropa, jež zůstává hluboko pod cenou ze začátku týdne, když oscilovala kolem 108 USD/barel. Obchodníci tak znovu prodávali evropskou měnu v očekávání, že se situace v eurozóně bude ještě zhoršovat, což je minimálně ve třetím čtvrtletí velmi pravděpodobné, s ohledem na dopad vyšších cen a pokles zahraniční poptávky, který je charakteristickým znakem všech největších ekonomik eurozóny. 

Dnešek bude na fundamenty mimořádně zajímavý a velká pozornost obchodníků bude věnována především eurozóně. Ta nabídne nejdříve ve 12:00 dynamiku růstu nových továrních objednávek, které by měly poprvé po sedmi měsících začít stoupat, daleko důležitější pro další vývoj eura však bude až odpolední seance a rozhodování ECB o úrokových sazbách. Odhady trhu téměř s jistotou očekávají ponechání sazeb beze změny na 4,25% a tak budou oči všech obchodníků upřeny především na půl třetí, kdy před novináře předstoupí šéf banky Jean-Claude Trichet, který přečte společné prohlášení Rady guvernérů a zodpoví několik otázek. Minulý měsíc poslal Trichet svými slovy evropskou měnu strmě dolů, když sice znovu zdůraznil nebezpečí inflačních tlaků a zejména tzv. sekundárních efektů (mzdová inflace), velká část jeho projevu ale byla věnována “zhmotňujícím“ se rizikům hospodářského růstu, který v 2Q prudce zpomalil a který bude i v druhé polovině roku hluboko pod svým potenciálem. Právě viditelně pesimističtější stanovisko banky k vývoji hospodářského růstu následně dodalo obchodníkům odvahu k zahájení výprodejů společné měny, které táhly spekulace na to, že další krok ECB bude směrem k nižším úrokovým sazbám. Od dnešního komentáře očekáváme, že ani poté, co inflace začala v srpnu klesat, Trichet od své protiinflační rétoriky neupustí a znovu jasně zdůrazní nebezpečí toho, že by sekundární efekty mohly prodlužovat návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli. Velice zajímavé ale bude sledovat jak se ECB postaví k téměř 30% zlevnění cen ropy. Ještě minulý měsíc, dva týdny poté co ropa začala prudce zlevňovat, označil Trichet ceny ropy za volatilní a dodal, že ECB „počká a uvidí“ jaký bude další vývoj. Nyní je ropa ještě níže a je více než zřejmé, že v nadcházejících měsících bude hrát dominantní roli ve snižování inflačních tlaků. Tato očekávání by se tak mohla promítnout i do společného prohlášení Rady guvernérů a pokud se tak stane, obchodníci to mohou vzít jako další signál k výprodejům na eurových párech a zatlačit euro-dolar znovu o něco blíže ke hranici 1,43 EUR/USD.

Přestože rozhodování ECB bude jednoznačně největším market moverem na euro-dolaru, zajímavá čísla nabídnou odpoledne také Spojené státy, a to především ve 14:30, v podobě údajů z pracovního trhu a v 16:00, kdy je ke zveřejnění připraven srpnový ISM pro sektor služeb. ADP report (oček.: -30 tis., předch.: +9 tis.), společně s počty nově podaných žádostí  o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 422 tis., předch.: 425 tis.), bude ostře sledovaným ukazatelem, který může hodně napovědět o tom, jak dopadnou zítra zveřejněné NFP. Pozornost si ale zaslouží také srpnový ISM (oček.: 49,4b., předch.: 49,5b.), který by se měl držet třetím měsícem pod 50b. hranicí, jež rozděluje expanzi sektoru od kontrakce. Evropská měna si k dolaru tento týden prošla druhou vlnou výprodejů, stále si ale vede o poznání lépe než libra, která kolabuje na většině nejvíce obchodovaných párech. Země evropské patnáctky sice čeká těžké třetí čtvrtletí, konec roku by ale mohl přinést pozvolnou stabilizaci, a to především do dvou největších ekonomik Německa a Francie. Co se euro-dolaru týče, ten má podle nás otevřenou cestu ke hranici 1,43 EUR/USD, kde na euro čeká první silný support, jehož proražení, či udržení bude rozhodovat o tom, jakým směrem se evropská měna na páru s dolarem vydá. V 8:00 se euro k dolaru prodávalo na ceně 1,4511 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.