Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Forex: Euro-dolar pokračuje v konsolidaci

15.05.2008 | 10:08 0 Komentářů

Americká měna včera skončila na páru s eurem bez větší změny, když jen mírně slábla poté, co byly v odpoledních hodinách zveřejněny výsledky dubnové inflace. Ta překvapila růstem ve výši pouhých 0,2% (oček.: 0,3%), v jádrové podobě pak o 0,1% (oček.: 0,2%), což posunulo meziroční ukazatel ze 4% na 3,9%, v případě jádrové inflace pak z 2,4% na 2,3%. Nižší tempo růstu cen než s jakým počítali analytici, tak sice americkou měnu částečně oslabilo, inflace však v současnosti není to, co by obchodníky eminentně zajímalo vzhledem k tomu, že americká centrální banka dala již v minulých dnech jasně najevo, že další uvolňování měnové politiky nyní není na pořadu dne. Euro-dolar tak včera opět konsolidoval kolem ceny 1,5450 EUR/USD a americká měna si zatím drží většinu svých zisků, když ji pomáhá především pozvolna se zlepšující obraz největší světové ekonomiky, který v tomto týdnu výrazně vylepšily např. dubnové výsledky maloobchodního prodeje.

Dnešek přinese ze Spojených států další sérii fundamentů, které by mohly tento dojem ještě více podporovat. Mezi ty nejzajímavější se přitom zařadí indexy výrobní aktivity v new yorském a philadelphském okrsku federálního rezervního systému, či dubnová průmyslová produkce. Mimořádná pozornost se však dnes obrátí také na data z eurozóny, jež nabídne výsledky hospodářského růstu v 1Q (oček.: 0,5%, předch.: 0,4%) a později ještě na dubnový CPI. V 8:00 již byly zveřejněny předběžné výsledky německého HDP, které v 1Q výrazně překvapilo růstem o 1,5%, což byl více než dvojnásobek očekávaných 0,7%. V 8:45 následují stejná data z Francie a v 11:00 pak jsou tato čísla zveřejněna souhrnně pro celu eurozónu. Co se týče inflace, ta má v eurozóně zpomalit z březnových vysokých 3,6% na 3,3% a jakýkoliv výraznější propad by mohl poslat evropskou měnu opět níže. Inflace v největších zemích eurozóny v dubnu značně zpomalila a také dubnový flash index toto zpomalení potvrdil. Přestože ECB zatím ani v nejmenším nedává najevo, že by mohla snižovat sazby, nižší tempo růstu inflace v kombinaci s chutí dolarových býků k nákupům amerického dolaru dnes může na euro vyvinout poměrně značný prodejní tlak.

Evropská měna na páru s dolarem v poslední době čelí prodejním tlakům díky ne zrovna příznivým fundamentům z minulých týdnů. Spojené státy navíc po delší době zveřejnily několik povzbudivých ekonomických dat a poté, co Fed snížil sazby na 2%, nabyli obchodníci přesvědčení, že se i americká centrální banka začne více věnovat inflační hrozbě, což již několikrát naznačili samotní členové FOMC ve svých projevech. Euro-dolar tak nadále krátkodobě poskytuje prostor k dalšímu růstu pro dolar, a to alespoň ke hranici prvního supportu na ceně kolem 1,5311-00 EUR/USD. Krátce po osmé hodině se však euro na páru s dolarem prodávalo právě díky překvapivě dobrým číslům z Německa na ceně 1,5509 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.