Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Forex: Euro-dolar nad zpět 1,57 EUR/USD

27.06.2008 | 09:52 0 Komentářů

Americká měna se včera vezla na vlně výprodejů, které obchodníci odstartovali ve středu poté, co americká centrální banka ponechala sazby beze změny na 2% a očekávané rozhodnutí doplnila komentářem, ve kterém sice naznačila možnost růstu úrokových sazeb, agresivnější zpřísňování měnové politiky, ve které doufala většina dolarových býků, ale ani náznakem nezmínila. Redukce očekávání na další růst úrokových sazeb společně se silnými výprodeji na akciových trzích, které vyvolávají obavy o další vývoj americké ekonomiky tak doléhají na americkou měnu a ta se včera propadla až na cenu 1,5765 EUR/USD. Americký akciový index Dow Jones si včera připsal ztrátu ve výši 3,03% a od začátku tohoto měsíce tak již ztrácí bezmála 9%. Včerejší výprodeje táhly banky jako např. Citigroup, jejíž akcie po spekulacích, že by si banka mohla v 2Q připsat další ztrátu dosahující až 8,9 mld. dolarů, spadly o  6,16%. Akcie včera táhly dolů také automobilky, které mohou v nadcházejících měsících díky zpomalení americké ekonomiky a omezení spotřebitelských výdajů čelit poměrně silnému tlaku. Akcie největší americké automobilky General Motors (GM), tak včera spadly na 53-leté minimum, když oslabily o více než 11% poté, co banka Goldman Sachs snížila rating na “Sell“ a oznámila, že GM možná bude potřebovat nový kapitál. Negativní zprávy tak dolehly také na dolar a ten včera oslaboval k euru, ale i k ostatním měnám, když se na příklad na páru s japonským jenem propadl až k ceně 106,60 USD/JPY.

Dolaru včera nepomohly ani fundamenty, které nevyzněly pro americkou ekonomiku nijak špatně, když byly zveřejněny výsledky finální revize růstu HDP, která zvýšila předběžné odhady z 0,9% na 1% a mírné překvapení přinesl také růst počtu prodaných již jednou vlastnících domů, kterých bylo v květnu 4,99 mil., tedy o 10 tis. více než v předchozím měsíci, což jsou další čísla, která nasvědčují tomu, že by se mohl propad na nemovitostním trhu pozvolna přibližovat ke dnu.

Dnešní obchodování nabídne ze Spojených států velice zajímavá čísla, a to květnové výsledky jádrového indexu inflace ve výdajích na osobní spotřebu (PCE) a dynamiky růstu osobních příjmů a výdajů. Jádrový PCE index je preferovaným ukazatelem inflace pro americkou centrální banku a analytici od něj na květen očekávají růst o 0,2% (předch.: 0,1%), meziročně pak o 2,1% (předch.: 2,1%). Výsledek, který by dokázal alespoň o desetinu převýšit očekávání analytiků dnes může americké měně pomoci korigovat včerejší ztráty, když by rostoucí inflace zvyšovala pravděpodobnost toho, že Fed koncem roku přistoupí k agresivnějšímu zpřísňování měnové politiky. V případě, že se pak meziroční údaj dostane na 2%, atakoval by horní pásmo tzv. “komfortní zóny“, kterou šéf Fedu B. Bernanke vytyčil mezi 1% až 2%, což by následně spekulace na brzký růst úrokových sazeb poměrně citelně ochladilo. Za současné nálady na trhu mohou vyšší volatilitu vyvolat právě nižší než očekávaná čísla, která by mohla pomoci obchodníkům vyvinou ještě větší prodejní tlak na dolarové páry. Od květnové dynamiky růstu osobních výdajů se čeká silný nárůst, a to o 0,7% (předch.: 0,2%), mírnějšího růstu by se naopak měly dočkal osobní příjmy od kterých analytici očekávají zvýšení o 0,3% (předch.: 0,2%). I přes včerejší růst se euro-dolar nadále drží v konsolidačním pásmu ze shora ohraničeném cenou kolem 1,59 EUR/USD, ze spodu pak hranicí 1,53 EUR/USD. V 8:00 se euro na páru s dolarem prodávala za cenu 1,5730 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.