Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Forex: Euro-dolar nad 1,44 EUR/USD

18.12.2008 | 08:09 0 Komentářů

Další bolestnou seancí si včera musela projít americká měna, která slábla znovu na všech nejvíce obchodovaných párech, když jen k euru ztratila 2,7% a propadla se až na 1,4450 EUR/USD, kde se naposledy prodávala koncem září. Výrazně se zhoršující výhled pro americkou ekonomiku, společně se super nízkými úrokovými sazbami, které Fed snížil v úterý na 0,25% tak americké měně podlamují kolena a ta již přišla o veškeré zisky, které na páru s evropskou měnou nabrala po pádu investiční banky Lehman Brothers, který odstartoval hromadný přesun investorů k bezpečnějším a především v dolarech denominovaným aktivům. Obchodníci tak do kurzu dolaru začínají promítat reálný stav americké ekonomiky, který ještě donedávna ignorovali a tento fakt euru pomáhal v robustním růstu také včera, kdy nebyly ke zveřejnění připravena žádná zásadnější data. Mezi nejzajímavější se tak zařadily v eurozóně pouze revidované výsledky listopadového CPI, který rostl podle očekávání o 2,1% a ze Spojených států pak ještě běžný účet platební bilance, který v 3Q skončil v deficitu 174 mld. dolarů, tedy o šest miliard nižším, než s jakým počítaly původní odhady analytiků.

Čtvrteční seance bude na ekonomická data o něco bohatší a první velmi zajímavá čísla přijdou na řadu již v 10:30, kdy Německo nabídne očekávaný index IFO měřící kondici více než 7 tis. německých firem. Ten se od poloviny tohoto roku prudce propadá, když ještě v červnu dosahoval 103,5b., v listopadu klesnul na 85,8b. a v prosinci by měl podle většinových odhadů znovu slábnout, tentokrát na 84b. Německé firmy trápí především klesající domácí a zahraniční poptávka, která se projevuje prudkým snižováním objemu nových objednávek a ty tak čeká do nadcházejících měsíců zřejmě i další zhoršování výrobní aktivity. Přestože se jedná o silný market mover, dopad tohoto ukazatele na kurz eura by tentokrát nemusel být tak dramatický ani v případě horších výsledků, a to především díky chuti k dalším nákupům společné měny, která je mimořádná zejména v posledních dvou týdnech.

Dopad na kurz euro-dolaru dnes naopak mohou mít čísla ze Spojených států, a to především tehdy, skončí-li za očekáváním analytiků. Pozornost si získají hlavně výsledky z trhu práce, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých by mělo být 558 tis., což je o 15 tis. méně než v předchozím měsíci. Situace na trhu práce v USA se v posledních měsících rapidně zhoršuje, když jen v listopadu přišly Spojené státy o více než půl milionu pracovních míst a proto bychom se vůbec nedivili, kdyby dnešní výsledky skončily dalším zhoršením (590 tis?.), a to především díky propouštění ve službách, kde jen v minulém měsíci přišlo o práci více než 300 tis. pracovních míst. Další ekonomická data pak přijdou na řadu ještě v 16:00, kdy bude zveřejněn v USA philadelphský Fed index, který měří výrobní aktivitu v philadelphském okrsku Federálního rezervního systému a který by měl v prosinci znovu slábnout, tentokrát z listopadových -39,3b. na -40b.

V 8:00 se americká měna na páru s eurem prodávala na ceně 1,4416 EUR/USD a přestože má po takto silném výprodeji nárok na korekci svých ztrát, jakékoliv výraznější otočení trendu z posledních dnů zatím nevidíme jako reálné, když případné zpevnění dolaru bude bráno obchodníky jako dobrá příležitost k jeho opětovnému výprodeji.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.