Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Forex: Euro a libra silnější díky rostoucím akciím v Evropě

09.07.2009 | 12:11 0 Komentářů

Poprvé za posledních šest dnů se dnes akciím v Evropě daří růst a likvidovat tak vysoké ztráty, které mají za sebou od začátku tohoto týdne. Daří se dnes přitom především těžařským titulům, kterým pomohly včera zveřejněné lepší než očekávané výsledky americké společnosti Alcoa, ale také finančním institucím, jejichž akcie v minulých dnech patřily mezi ty nejvíce ztrátové. V dopoledních hodinách si tak německý DAX připisoval 1,14%, francouzský CAC40 byl výše o 0,59% a britský FTSE100 rostl o 0,52%, což má dnes pozitivní dopad také na obchodování na devizovém trhu, kde se daří především rizikovějším měnám na párech s americkým dolarem a japonským jenem. Evropská měna se tak jen k dolaru po včerejším výprodeji dostala zpět nad 1,3950 EUR/USD (+0,5%), když ji vedle příznivého sentimentu a růstu akcií v Evropě pomohly také v ranních hodinách zveřejněné výsledky německé obchodní bilance, která dokázala překvapit vyšším než očekávaným přebytkem. Ještě většího zpevnění se pak dočkalo euro na páru s japonským jenem, ke kterému se dostalo až nad cenu 130 EUR/JPY poté, co se ještě včera odpoledne pohybovalo krátce pod hranicí 127 EUR/JPY. Je to přitom právě japonská měna, která na pozvolný návrat optimismu na finanční trhy doplácí nejvíce, a to díky své těsné korelaci s vývojem na akciových trzích, ze které těžila od začátku tohoto týdne.

První zajímavá data dnes v odpoledních hodinách zveřejnila také Velká Británie, která nabídla výsledky obchodní bilance. Ta skončila v květnu podle Britské statistické kanceláře v deficitu ve výši 6,3 mld. liber, což je lepší výsledek než původně odhadovaný deficit 6,8 mld. Reakce britské libry na zveřejněná čísla byla jen minimální, ta však stejně jako euro dokázala od rána těžit z pozitivního sentimentu na akciových trzích, když zpevnila na páru s americkým dolarem o 0,5% až k ceně 1,6140 GBP/USD.

Dalších fundamentů se z Evropy již v dopoledních hodinách nedočkáme a obchodníci tak vyčkávají především na odpolední zasedání Bank of England (13:00), která bude rozhodovat o úrokových sazbách. Ty by sice měly zůstat beze změny na 0,50%, to co dnes bude obchodníky zajímat je ale především doprovodný komentář zveřejněný společně s rozhodnutím o sazbách. Také na trhu s ropou se dnes situace pozvolna obrací k lepšímu, když se ceny ropy (brent) po sedmidenním výprodeji dokázaly stabilizovat a míně růst zpět nad hranici 61,50 USD za barel. Růstu se pak dočkala také cena zlata, která v dopoledních hodinách vystoupala o šest dolarů za unci na 614 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.