Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Forex: Euro a libra mírně slábnou. Averze k riziku opět přítěží

02.03.2009 | 12:17 0 Komentářů

Poměrně klidné je zatím pondělní dopoledne na devizovém trhu, kde většina hlavních světových měn osciluje v bočním trendu. Americký dolar si tak i nadále drží naprostou většinu zisků z minulých dnů a na páru s eurem se ve 12:10 prodával na ceně 1,2588 EUR/USD, zatímco k japonskému jenu osciloval kolem 97,06 USD/JPY. Je to právě dolar a japonský jen, kterým se od minulého pátku daří mírně růst na páru s evropskou měnou a librou, kterým dnes nijak nepomáhá stále velmi negativní nálada na finančních trzích. V Evropě se dnes totiž akciové indexy znovu propadly hluboko do červených čísel, k čemuž pomohly především akcie finančních institucí, které se dostávají do čím dále tím větších problémů. Po minulém týdnu, kdy se britská vláda zaručila za část aktiv tamní Royal Bank of Scotland a kdy americká vláda rozhodla o navýšení svého podílu v bance Citigroup, tak přišel další záchranný balíček již v noci ze včerejška na dnešek, kdy americká vláda oznámila, že do problémové pojišťovny AIG nasype dalších 30 mld. dolarů. Nové zdroje navíc podle dnes zveřejněného oznámení shání také další britská banka HBSC, která se pomocí emise nových cenných papírů bude od stávajících akcionářů snažit získat nový kapitál v objemu 12,5 mld. liber. Banka navíc oznámila, že výrazně omezí své podnikání ve Spojených státech a propustí 6 100 zaměstnanců. Nový plán banka oznámila společně se zveřejněním hospodářských výsledků za rok 2008, kdy zaznamenala propad zisku o 70%. Akcie banky, které v dopoledních hodinách v reakci na tuto zprávu ztrácely 12%, pak táhly britský FTSE100 níže o 3,75%. V Německu naopak burzovní index DAX ztrácel 2,86% a ve Francii se CAC40 propadal o 3,34%.

Právě špatné zprávy z Británie tak dnes staví libru do pozice nejslabší z nejvíce obchodovaných měn, když slábne jak k dolaru a japonskému jenu, tak na páru s eurem, ke kterému se ve 12:10 dostala na cenu 0,8882 EUR/GBP. Libře dnes nijak nepomohly výsledky únorového PMI pro výrobní sektor, který se snižoval z lednových 35,8b. na 34,7b. Eurové býky dnes naopak mírně povzbudily výsledky předběžného (flash) odhadu únorového CPI, který oproti očekáváním rostl o desetinu na 1,2% (y/y), zatímco trh počítal s poklesem růstu na 1%.

Dalšími na řadě jsou dnes odpoledne výsledky kanadského HDP, které poté doprovodí americká dynamika růstu osobních příjmů a výdajů a později ještě očekávaný únorový ISM pro výrobní sektor.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.