Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Forex: EUR/USD dnes mohou ovlivnit fundamenty z USA

03.06.2010 | 12:38 0 Komentářů

Včerejší obchodování na EUR/USD bylo vcelku poklidné a prakticky celý den se kurz pohyboval, na dnešní dobu, v relativně úzkém pásmu 1,2180 až 1,2260. Nakonec se euru podařilo uzavřít s mírným ziskem na hodnotě 1,2250 (+0,29%). Náladě na trhu přispívaly také vesměs dobré fundamentální zprávy. Asijskou obchodní seanci však mírně zaskočilo odstoupení japonského premiéra.

Trhem také proběhla zpráva, že někteří bývalí zaměstnanci ratingové agentury Moody`s vypovídali před americkou vyšetřovací komisí, která zjišťuje příčiny finanční krize, a přiznali nátlak ze strany nadřízených, aby ohodnocovali některé rizikové dluhopisy lepšími ratingy, než si zasloužily. Potvrdily se tak praktiky, které odborná veřejnost tušila již delší dobu. Předseda vládního výboru pro vyšetřování příčin finanční krize označil agenturu Moody`s jako „triple-A facory“ (továrna na AAA ratingy). Tato informace sice na finanční trhy neměla takový vliv, ale přispívá k nedůvěře ratingových agentur.

Vyhlídky na brzké vyřešení fiskálních problémů problémových států jsou zatím v nedohlednu. Před časem prezentovali svoje závěry odborníci z britského ekonomického institutu CEBR (The Centre for Economics and Business Research). Podle nich se může stát, že se řecký dluh stane neudržitelný a pro Řecko by bylo nejlepším řešením vyhlášení defaultu země a zároveň vystoupení z eurozóny a opětovné zavedení vlastní měny, která by okamžitě mohla být devalvovaná. Ekonomové institutu CEBR naznačují, že podobné řešení by se mohlo týkat také ostatních problémových zemí, jako je Španělsko, Portugalsko, Itálie. Pokud by se skutečně realizoval takto černý scénář tak krátkodobě až střednědobě by patrně euro čelilo dalším výprodejům, ale z dlouhodobého hlediska by euro mohlo dosavadní trend zvrátit a začít dlouhodobě posilovat. Členy eurozóny by tak zůstali pouze fiskálně zdravé země.

Dnes můžeme očekávat velký příval fundamentálních zpráv, hlavně ze Spojených států. Dočkáme se pravidelné týdenní statistiky počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která by se měla vůči minulému výsledku mírně snížit. Zároveň se v 14:15 SEČ vyhlašuje květnový ADP výkaz národní zaměstnanosti mimo zemědělství. Tržní konsenzus hovoří o významném nárůstu 60 tis. z předchozích 32 tis. V 16:00 dorazí data průmyslových objednávek, index ISM za služby a objem objednávek statků dlouhodobé spotřeby. U většiny fundamentů analytici očekávají lepší výsledky než v minulém období, takže je možné, že na trhu bude panovat pozitivní atmosféra. Velice důležitá data dorazí zítra a to změna počtu pracovních míst mimo zemědělství.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.