Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Forex: Dopolední seance

24.06.2008 | 12:44 0 Komentářů

Evropská měna dnes dokázala zlikvidovat část ze ztrát, které nabrala včera na páru s dolarem, a to i navzdory ne zrovna příznivým výsledkům, které v ranních hodinách přišly z Německa. Německá spotřebitelská důvěra (GfK) pro měsíc červenec totiž klesla z předchozích 4,7b. na 3,9b., výrazně pod očekáváním analytiků, kteří předpovídali jen mírné snížení k 4,6b. O něco lepší data však v dopoledních hodinách přišly z Francie, kde byly zveřejněny květnové výsledky spotřebitelských výdajů a červnový indikátor podnikatelské důvěry, které pomohly společné měně v růstu až nad 1,5550 EUR/USD, což je o jeden cent výše než kde se pohybovala ještě včera v dopoledních hodinách. Květnové spotřebitelské výdaje ve Francii rostly o 2%, což byl výsledek daleko převyšující očekávaných 0,7% a také údaj výrazně nad dubnovými výsledky, které byly negativně revidovány z -0,8% na -0,9%. Beze změny na 102b. naopak zůstal ukazatel podnikatelské důvěry a skončil tak jeden bod nad očekáváním analytiků.

Euru se tak dnes sice daří pozvolna růst, to nejdůležitější co dnes bude hýbat s kurzem euro-dolaru, jsou ale americká data, která přijdou na řadu odpoledne, kdy Spojené státy zveřejní dubnový Case-Shillerův index společně s červnovou spotřebitelskou důvěrou. Mírného růstu se zatím dočkala také libra, fundamenty které dnes Británie nabídla ale na optimismu obchodníkům rozhodně nepřidaly. Květnový počet nově udělených hypotečních úvěrů totiž dosáhl pouhých 28 tis., což je o 6,8 tis. méně než v předchozím měsíci a vůbec nejméně od roku 1997, kdy BBA začala s měřením tohoto ukazatele. Hodnota úvěrů činila pouze 4 mld. liber, o 1,2 mld. méně než v dubnu, což je jen další z důkazů potvrzující negativní trend na britském trhu s bydlením.

Akciové indexy v Evropě dopoledne sklouzly do červených čísel, když byl německý DAX v 11:40 níže o 1,03%, CAC40 ztrácel 1,38% a londýnský FTSE100 odepisoval 0,92%. Barel severomořské ropy brent v dopoledním obchodování podražil na 136,80 USD, mírně dražší je po včerejším výprodeji také zlato, které v 11:40 oscilovalo kolem 888 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.