Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Forex: Dolar zpevňuje v reakci na plány Baracka Obamy. Euro a libra ztrácejí

05.01.2009 | 14:13 0 Komentářů

Pod prodejním tlakem se dnes ocitá evropská měna, která se propadla k dolaru až pod 1,37 EUR/USD, když obchodníci reagují na plány vítěze prezidentských voleb v USA a již brzy jmenovaného nového prezidenta Spojených států Baracka Obamy, který hodlá prosadit nový stimulační plán pro americkou ekonomiku. Jeho nosným pilířem by přitom mělo být snížení daní pro podnikatele a střední třídu v objemu až 310 mld. dolarů, což je necelý dvojnásobek dosud posledních fiskálních stimulů vlády prezidenta Bushe ze začátku minulého roku, které dokázaly v 2Q pozitivně povzbudit (i když jen krátkodobě) domácí poptávku. Ve prospěch značných fiskálních opatření na podporu americké ekonomiky se přitom již o víkendu vyslovili někteří z členů FOMC, jako Charles Evans, či Janet Yellen, což dnešnímu pozitivnímu vývoji na dolarových párech dodalo na intenzitě. Vedle příznivého ohlasu na dolarových párech dnes obchodníci očekávání vládní pomoci promítají také do obchodování na akciových trzích, které dnes opět zamířily do zelených čísel, když se v Evropě prodával německý DAX výše o 0,31%, zatímco britský FTSE100 rostl o 0,19 %.

Z ekonomických dat se zatím obchodníci dočkali pouze několika výsledků z Evropy, kde se mezi nejzajímavější zařadil britský PMI pro sektor stavebnictví a Italský CPI za měsíc prosinec. Britský PMI opět potvrdil, že se stavební sektor nachází ve fázi hlubokého útlumu, když opětovně klesal, a to z listopadových již tak slabých 31,8b. až na 29,3b., což bylo zároveň pod očekáváním analytiků, kteří počítali se snížením na 30,5b. Trh s bydlením a stavební aktivita v posledních měsících téměř vymizely, poté co se ceny domů propadly meziročně o 14% a objem bankami nově schválených hypoték klesnul na třetinu. Zhoršující se situace v Británii, kde prudce slábne domácí poptávka a roste nezaměstnanost, navíc dávají jen malý prostor k optimismu a tak má kontrakce ve stavebnictví možnost pokračovat až do druhé poloviny tohoto roku, kdy bychom se konečně mohli dočkat určité stabilizace.

Mírně horší než očekávané výsledky nabídnul také harmonizovaný index cen spotřebitelského koše v Itálii, který v prosinci podle předběžných odhadů vykázal propad o 0,2% (oček.: -0,1%), což poslalo meziroční ukazatel z 2,7% na 2,3%. Přestože CPI pro celou eurozónu v listopadu zůstal nad 2%, zítřejší výsledky tento fakt pravděpodobně změní, když by se podle odhadů měl dostat z 2,1% až na 1,8%. Klesající ceny spotřebitelského koše přitom společně se silnějším eurem mohou tlačit ECB k dalšímu snižování sazeb, které zřejmě přijde již tento měsíc, kdy by Evropská centrální banka měla snížit sazby o 25 až 50bsp.

Na kurz eura, stejně tak jako na kurz libry, dopolední data neměla žádný dopad a obě měny nadále zůstávají pod tlakem na páru s dolarem, zatímco na vzájemném páru se daří libře, která k euru likviduje ztráty z minulých týdnů. Ve 12:30 se euro-dolar prodával na ceně 1,3675 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.