Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Forex: Dolar zpevňuje na všech párech. Pomohla i slova japonského ministra financí

12.06.2009 | 16:03 0 Komentářů

Také dnes zatím obchodníci dokazují, že nejsou ochotni tlačit evropskou měnu na páru s dolarem výrazněji nad hranici 1,42 EUR/USD a tak po včerejším růstu evropská měna opět část ze svých zisků odevzdává a pokračuje v konsolidaci. Euro se k dolaru propadá již od zahájení obchodování v Evropě a jinak tomu není ani v průběhu odpolední seance, kdy se znovu dostalo až pod hranici 1,40 EUR/USD. Evropské měně přitom nepomohla ani jediná zajímavější data, která nabídl v 11:00 eurostat a podle kterých se průmyslová produkce v zemích eurozóny v dubnu propadala o 1,9%. To byl výsledek hluboko pod většinovým konsenzem analytiků, kteří počítali s kontrakcí o 0,4% a zároveň údaj horší než v březnu, kdy průmyslová produkce slábla o 1,4%. Dolaru se dnes ale daří na všech hlavních párech, když k libře zcela vymazal své včerejší ztráty a zpevnil na 1,6350 GBP/USD, zatímco na páru s japonským jenem se dostal až k ceně 98,30  USD/JPY. K tomu pomáhá nejen vybírání zisků před končícím týdnem, kdy se obchodníci jistí před víkendovou schůzkou představitelů zemí G8, ale také pozitivní komentář z úst japonského ministra financí Kaoru Yosana na adresu amerického měny. Ten dnes potvrdil, že důvěra Japonska v dolar jakožto rezervní měnu zůstává „neotřesitelná“, což velmi pomohlo nejen dolaru, ale i americkým vládním dluhopisům. Jejich cena tak roste již druhým dnem v řadě a výnos z desetiletých Notes se dostal v odpoledních hodinách zpět na 3,82%.

Dalším faktorem, který zatím hovoří ve prospěch pokračující korekce dolarových ztrát je také vývoj světových akcií, které po včerejším růstu zamířily zpět do červených čísel. Například německý DAX tak ztrácel již 0,53% ze své včerejší uzavírací ceny, francouzský CAC40 byl níže o 0,29% a britský FTSE100 pak odepisoval 0,30%. Lehce v mínusu by přitom podle futures měl zahájit obchodování také americké DJIA (-0,28%).

Z ekonomických dat toho zatím Spojené státy příliš nepřinesly, když se mezi nejzajímavější zařadily pouze květnové výsledky indexu cen dováženého zboží. Ten však do puntíku naplnil většinové odhady a rostl o 1,3%. Dále obchodníci vyčkávají na otevření burz v USA, kde by další výprodej akcií mohl svědčit právě dolaru. Poslední data pak přijdou na řadu v 16 hod., kdy bude zveřejněn červnový index spotřebitelské důvěry (Michigan), která má růst z květnových 68,7b. na 69,5b. Cena severomořské ropy brent díky silnějšímu dolaru likviduje část ze svého dřívějšího růstu a ve 14:30 se pohybovala na 71,10 USD/barel. Ve stejný čas se euro prodávalo k dolaru za 1,3963 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.