Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Forex: Dolar zpět ve starých kolejích

26.03.2008 | 09:13 0 Komentářů

Dolar včera dostal další tvrdý direkt poté, co bylo zveřejněno několik nelichotivých fundamentů ze Spojených států, které poslaly americkou měnu na páru s eurem zpět nad hranici 1,56 EUR/USD. Dolar začal své zisky z minulého týdne likvidovat již v průběhu brzkých ranních hodin a ve výprodeji jej podpořily ještě domácí výsledky, v čele s CaseShillerovým indexem a březnovou spotřebitelskou důvěrou. Ceny domů ve dvaceti amerických metropolích padaly podle CaseShillerova indexu v lednu meziročně o 10,7% (oček.: 10,5%), což je nejhorší výsledek tohoto ukazatele za poslední dvě dekády a další z důvodů proč se obávat prohlubování hypoteční krize, která stála na počátku veškerých problémů jak v samotné ekonomice USA, tak na finančních trzích. Jedním z důsledků hypoteční krize, který mezi dolarovými býky vyvolává největší obavy, je pak pokles spotřebitelské důvěry, který pokračoval také v březnu, a to z únorových 76,4b. o více než deset bodů až k 64,5b. (oček.: 73,5b.). Spotřebitelská důvěra tak ne že by pouze uvadala, ale řítí se volným pádem přímo dolů, když ještě v polovině minulého roku dosahovala 111,9b. a v prosinci oscilovala kolem 90b. Přímým následkem klesající důvěry jsou pak nižší spotřebitelské výdaje, které živí z více než dvou třetin americkou ekonomiku a jejichž propad může výrazně napomoci největší světové ekonomice vklouznout do hospodářské recese. Rostoucí obavy z tohoto scénáře reflektovaly také větší spekulace na další čtvrtprocentní snížení úrokových sazeb americkým Fedem na dubnovém zasedání, které podle futures kontraktů obchodovaných na CBOT hovořily o třetinové pravděpodobnosti čtvrtprocentní redukce.

Růst amerického dolaru z konce minulého týdne je tak po včerejšku zapomenut a aktuální situace se začíná opět nápadně podobat té z předchozích týdnů, kdy si euro na páru s americkou měnou dělalo prakticky co chtělo. O tom, zdali se dočkáme na euro-dolaru dalšího růstu může více napovědět i dnešní obchodování, které přinese několik velmi zajímavých fundamentů jak z eurozóny, tak ze Spojených států. V Německu jsou ke zveřejnění připraveny v 10:00 výsledky březnového IFO indexu, měřícího náladu domácích firem. IFO si prochází od počátku nového roku pozoruhodnou stabilizací, která může nasvědčovat tomu, že se německé firmy se zhoršující se situací z posledního čtvrtletí minulého roku a silným eurem začínají postupně vyrovnávat. Analytici očekávají mírný pokles z únorových 104,1b. na 103,5b. a obzvláště citlivá dnes může být evropská měna na lepší než očekávaná data (104,2b. a více), která by napovídala o pokračování zlepšující se situaci firem v největší evropské ekonomice, což by mohlo pomoci eurozóně ustát problematické období posledních měsíců bez výraznějších následků. Na euro pak čeká v 10:30 ještě jedna zajímavá událost, a to vystoupení Jean-Claude Tricheta na půdě Evropského parlamentu, kde se bude mluvit na téma aktuální ekonomické situace v eurozóně. Šéf ECB 6. března poté, co banka podržela sazby beze změny na 4% upozorňoval především na význam udržení cenové stability a ukotvení inflačních očekávání a dá se čekat, že s podobným komentářem vystoupí také dnes.

Druhou stranu euro dolaru budou ovlivňovat hlavně výsledky zveřejněné v odpoledních hodinách ze Spojených států. Ty přinesou jedny z dalších “tvrdých“ ekonomických dat, v podobě výsledků dynamiky růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a únorového počtu prodaných nových domů. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček.: 0,8%, předch.: -5,3%) tvoří téměř 8% amerického HDP a slouží především jako respektovaný ukazatel s vysokou prediktivní hodnotou, když se zaměřují na budoucí produkci firem. Podobně očekávané dnes budou také výsledky z trhu s bydlením, podle kterých by měl únorový počet prodejů nových domů pokračovat v propadu, tentokrát z lednových 588 tis. na 578 tis. Pondělní obchodování však přineslo dolarovým býkům mírnou úlevu v podobě únorového počtu prodejů již jednou vlastněných domů, které meziročně nečekaně rostly ze 4,89 mil. na 5,03 mil., což částečně otevírá prostor pro překvapení v podobě výsledků lehce nad očekáváním analytiků.

Oraz na euro-dolaru zatím hovoří ve prospěch evropské měny, kterou ze spodu chrání support 1,5311EUR/USD. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,5599 EUR/USD a o jeho dalším vývoji budou rozhodovat především dnes zveřejněná data.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.