Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Forex: Dolar zpět na 1,47 EUR/USD. V dnešním hledáčku čísla z trhu s bydlením

26.08.2008 | 10:01 0 Komentářů

Příznivá data nabídly včera odpoledne Spojené státy v průběhu jinak klidné pondělní seance. Zveřejněny byly další výsledky z amerického trhu s bydlením, a to červencové počty prodaných již jednou vlastněných domů, které překvapily růstem o 3,1% na rovných 5 mil., což byl výsledek nad většinovým konsenzem, který počítal s polovičním růstem pouze na 4,92 mil. Přestože jsou meziroční prodeje o 13,3% nižší, včerejší výsledky jsou nejlepší od letošního února a pouze potvrzují ustálený trend díky němuž prodeje již od listopadu 2007 oscilují kolem pětimilionové hranice. Včerejšek ale přinesl také jedno negativní překvapení v podobě dalšího růstu neprodaných zásob, které jsou nyní na 4,67 mil. domech, což je v současnosti největší překážkou bránící stabilizaci cen, které zatím nepřestaly klesat. Americká měna na včerejší čísla reagovala pozitivně a dokázala na páru s eurem zpevňovat, i když obchodníci vyčkávají především na další fundamenty, které v hojné míře začnou přicházet až ode dneška.

Prvními, které mají potenciál opět rozvlnit kurz euro-dolaru, budou v 10:00 zveřejněné výsledky IFO indexu, měřícího náladu německých firem dotazováním více než 7 tis. vedoucích pracovníků. Poslední měsíce přinesly výrazné zhoršení ekonomického klima v největší evropské ekonomice, což jasně dokazovaly také výsledky IFO indexu, který se po částečné stabilizaci v 1Q tohoto roku začal v 2Q znovu dramaticky propadat, a to až k červencovým 97,5b., což bylo způsobeno zejména klesající zahraniční poptávkou a tlakem na domácí poptávku, kterou tlumily rostoucí ceny energií a potravin. Také od srpnového výsledku čeká trh další zhoršování, i když ne tak silné jako v předchozích měsících, a to z 97,5b. na 97,1b., zatímco mírného růstu by se měl naopak dočkat sub-index měřící očekávání firem, který má podle odhadů stoupat z červencových 90b. na 90,5b. O tom, že situace nemusí být tak černá jak se zdálo ještě v červenci částečně napověděl již minulý týden zveřejněný ZEW index, který dokázal překvapit vyšším než očekávaným růstem. To bylo dáno zejména klesajícími cenami ropy a slabším eurem a tyto dva faktory by tak mohly pozitivně ovlivnit také výhled německých firem do budoucna.

Ve Spojených státech bude věnována odpoledne opět pozornost číslům z trhu s bydlením, když přijdou v 15:00 na řadu výsledky S&P Case-Shillerova indexu a v 16:00 pak červencové počty prodaných nových domů. C-S index měří průměrnou meziroční změnu v cenách domů ve 20 amerických metropolích a jak se stalo jeho “dobrým zvykem“, již více než dva roky nezná jiný směr než dolů, když se v květnu ceny domů propadaly silných 15,8%. Také od červnových výsledků trh očekává další propad (-16,2%), což je dáno mj. stále vysokou zásobou neprodaných domů, které způsobují obrovský převis nabídky na trhu. I vývoj Case-Shillerova indexu ale v minulých dvou měsících doznal mírného zlepšení, když tempo snižování cen začalo lehce zvolňovat. Květen dokonce překvapil růstem cen v sedmi metropolích, v těch nejvíce postižených městech se ale situace nelepší, když např. jen v Miami v květnu klesaly ceny domů meziměsíčně o 3,6%. Stabilizace propadu cen tak pravděpodobně bude ještě během na dlouhou trať, který by se mohl protáhnout až do příštího roku. Pokud by ale přeci jen dnešní čísla dokázala překvapit, bude se jednat o velmi povzbudivý signál, který může pomoci americké měně nabrat nové síly k dalšímu zpevňování.

O poznání lepší pohled je na poslední výsledky prodejů nových domů, které v červnu začaly pozvolna stoupat a které by měly zůstat v červenci beze změny na 530 tis. Čtvrtá hodina odpolední pak přinese ještě jedny zajímavá čísla, a to srpnový index spotřebitelské důvěry, který je očekáván růst druhým měsícem v řadě z červencových 51,9b. na 53b., k čemuž by měl pomoci vývoj cen ropy a potravin, jejichž zlevňování pozvolna začne ulehčovat peněženkám amerických domácností.

Zatímco odpolední obchodování bude o ekonomických datech, večerní seance přinese odlišný fundament, a to zápis z posledního zasedání FOMC na kterém americká centrální banka 5. srpna ponechala sazby beze změny na 2%. V doprovodném komentáři, který byl mj. velmi podobný tomu červnovému, Fed naznačil větší znepokojení z inflace, kterou označil za “vysokou“. V FOMC se v posledních týdnech objevilo několik jestřábů volajících po přísnější měnové politice v boji s inflací a dnes zveřejněný zápis tyto hlasy může reflektovat. Trh spekuluje jak nad variantou možného snížení sazeb, tak nad jejich růstem, naše odhady se ale přiklání spíše k tomu, že dalším krokem Fedu bude růst sazeb, který však přijde až v příštím roce, a to především díky opětovnému růstu napětí na finančních trzích, které se promítá také do tržních sazeb na úvěry pro spotřebitele a firmy. Zpřísňování měnové politiky za této situace, by mohlo mít velmi negativní efekt na americkou spotřebu a na trh s bydlením, což je to poslední co nyní americká centrální banka potřebuje.

Dolar včera dokázal po zveřejnění výsledků z trhu s bydlením zpevňovat a jeho posilování nabralo rychlejšího spádu také v průběhu dnešního rána, kdy se na páru s eurem znovu dostal pod hranici 1,47 EUR/USD. Americká měna má otevřený prostor k růstu až prvnímu silnějšímu supportu na ceně 1,43 EUR/USD, zatímco resistence se nachází až kolem 1,4965 EUR/USD. V 8:00 se americká měna na páru s eurem prodávala na ceně 1,4689 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.