Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Forex: Dolar znovu silnější. Pomáhá stále negativní sentiment na finančních trzích

26.02.2009 | 08:18 0 Komentářů

Jako na houpačce se v posledních dnech vyvíjí situace na euro-dolaru, kde po úterním oslabení až nadosah hranice 1,29 EUR/USD včera americká měna dokázala opět zpevnit a dostat se krátce pod hranici 1,27 EUR/USD, aby pak uzavřela na ceně 1.2715 EUR/USD. Z ekonomických dat toho včerejšek příliš nenabídnul a tak se dění na euro-dolaru odvíjelo především ze situace na finančních trzích, kde se světové akcie po úterním silném růstu v USA dostaly znovu pod prodejní tlak. Jen v Evropě tak včera německý DAX ztrácel 1,27%, zatímco ve Spojených státech si index Dow Jones odepsal 1,09% ze své hodnoty. Opětovný příliv investici do bezpečný přístavů pak byl hlavním tahounem růstu americké měny, která dokázala zpevnit na všech nejvíce obchodovaných párech.

Zatímco Evropa včera žádná data nepřinesla, tím nejzajímavějším z USA se stala čísla z trhu s bydlením, která přesun kapitálu k bezpečným aktivům pouze podpořila. Lednové počty prodaných již jednou vlastněných domů totiž klesly o 5,3% na 4,49 mil., což byl výsledek horší než s jakým počítali analytici (oček.: 4,78 mil.) a zároveň nejhorší údaj za posledních dvanáct let. Kontrakce na trhu s bydlením tak zatím nebere konce, i když první čtvrtletí nového roku může přinést částečnou stabilizaci, když by mohly začít působit zejména výrazně nižší sazby na hypoteční úvěry, které se Fedu povedlo u třicetileté fixace snížit na historické minimum a také pomoc americké administrativy adresovaná majitelům hypoték, kteří mají problémy s jejich splácením. Ti by mohli díky 75 mld. vládní subvenci začít v nadcházejících měsících žádat o snížení úroku na svou hypotéku, přičemž rozdíl mezi nižší a tržní sazbou bankám doplatí vláda.

Euro-dolar tak pokračuje v bočním trendu s krátkodobými riziky spíše na straně eurové kotace, kterou by do dalších měsíců mohlo ohrožovat stále přítomné napětí na finančních trzích a problémy některých evropských zemí, a to jak uvnitř, tak vně evropské měnové unie.

Dnešní obchodování nabídne několik zajímavých čísel z eurozóny i ze Spojených států. Eurozóna již ráno zveřejnila výsledky německé spotřebitelské důvěry (GfK), která překvapila růstem z lednových 2,1b. na 2,6b. (oček.: 2,1b.). Na Německo pak bude pozornost upřena také v 9:55, to když budou zveřejněny čísla z trhu práce, kde by měla nezaměstnanost růst o 60 tis. osob na 7,9% (předch.: 7,8%). Německé firmy díky propadu zahraniční poptávky koncem roku začaly propouštět a jinak by tomu nemělo být ani do dalších měsíců, kdy výhled pro největší evropskou ekonomiku zůstává velmi negativní. Euro dnes může být obzvláště citlivé na slabší než očekávaná data a již růst nezaměstnanosti nad 8% bude jednoznačně velmi negativním signálem, který má potenciál euro srazit ještě níže. Bez zajímavosti ale nebudou ani předběžné únorové odhady německého CPI. Ten v lednu pro celou euozónu klesnul až na 1,1%, což je hluboko pod cílem ECB. V únoru se od německého CPI čeká růst o 0,3%, avšak výsledek byť jen o dvě desetiny nižší bude opět signálem, který může spustit spekulace o možnosti dalšího agresivního snížení sazeb ze strany ECB a tedy odstartovat výprodej na eurových párech.

Silné market movery zveřejní  odpoledne ale také Spojené státy. Objem nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby by měl v lednu klesat popáté v posledních šesti měsících, a to o 2,4% poté, co se v prosinci snižoval o 3%. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby patří mezi věrný ukazatel budoucí výrobní aktivity a jakýkoliv horší výsledek může v takto nervózním klima posloužit jako roznětka dalšího odlivu kapitálu zpět k bezpečným přístavům, z čehož by mohla americká měna profitovat. Americká poptávka má před sebou ještě bolestivý proces přizpůsobování se rostoucí míře úspor domácností, což s sebou přinese i další slábnutí objemu nových objednávek a proto bychom se nedivili, kdyby i dnešní čísla překvapila spíše horšími výsledky. Velmi slabá čísla se pak čekají také od tradičních nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 628 tis., předch.: 627 tis.), které by se tak držely již pátým týdnem nad hranicí 600 tis., což by byl velmi negativní signál směrem k očekávání únorových NFP. Klesat by pak měly také v 16:00 zveřejněné lednové počty prodaných nových domů (oček.: 325 tis., předch.: 331 tis.), u kterých hrozí rovněž riziko horších než očekávaných výsledků, a to zejména poté, co včera předvedly výsledky prodejů již existujících domů.

Na dolarových párech tak bude i dnes platit pravidlo „čím hůře pro trhy, tím lépe pro dolar“ a vzhledem k tomu, že dnešek nabídne dostatek nových fundamentů, které mají potenciál překvapit spíše negativně, americká měna by se mohla znovu vyvézt na vlně negativního sentimentu.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.