Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Forex: Dolar znovu pod tlakem. Obchodníci vyčkávají na večerní zasedání Fedu

24.06.2009 | 10:12 0 Komentářů

Americký dolar včera přišel o veškeré zisky, které nabral v průběhu pondělní seance, když se jen během včerejška dolarový index propadnul o 1,3% na hodnotu 79,77b. Jen k euru přitom americká měna slábla již od brzkých ranních hodin, aby tak večer uzavřela včerejší seanci níže o 1,6% až na ceně 1,4070 EUR/USD, kde se naposledy prodávala před necelými dvěma týdny. Euro tak dokázalo najít účinnou odpověď na pondělní výprodeje a nic na jeho pozici nezměnily ani poměrně smíšené dojmy z výsledků, které z eurozóny v průběhu dopolední seance přicházely. Zatímco výsledky německé spotřebitelské důvěry příjemně překvapily, když ta rostla až na své roční maximum (2,9b.), ukazatel PMI již nabídnul o něco horší data. PMI ve výrobě sice rostl v eurozóně z květnových 40,7b. podle očekávání na 42,4b., stejný ukazatel pro služby však tentokrát přerušil svou tříměsíční růstovou šňůru a klesnul ze 44,8b na 44,5b., což byl o více než bod horší výsledek, než s jakým analytici původně počítali. Červnový PMI však euroví býci přešli bez větší reakce, když ten i nadále vypovídá o jednoznačně mírnější kontrakci než byla ta, kterou si oba sektory procházely ještě před třemi měsíci. Zajímavá data pak včera zveřejnily také Spojené státy kde rostly počty prodaných již jednou vlastněných domů o 2,4% na 4,77 mil, což byl sice lepší výsledek než v dubnu, zároveň ale o něco horší údaj než očekávaný růst na 4,82 mil.

Nebyla to tentokrát ale ani tak síla eura, jako spíše obavy dolarových býků ze středeční seance, která nakonec pomohla evropské měně k přesvědčivému růstu. Ze Spojených států dnes totiž přijde několik silných market moverů, které mají potenciál kurz euro-dolaru značně rozvlnit a které by mohly vyznít pro dolar spíše negativně. Již v odpoledních hodinách totiž budou zveřejněny květnové nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, od kterých tentokrát obchodníci po silném dubnovém růstu (+1,7%) čekají kontrakci ve výši 0,6%. Později odpoledne (16:00) pak Spojené státy zveřejní také počty prodaných nových domů, to hlavní na co dnes ale obchodníci čekají je večerní zasedání Fedu, který se sejde nad úrokovými sazbami. Ty téměř jistě zůstanou beze změny na 0,25% a proto bude veškerý zájem věnován především následnému doprovodnému komentáři, který může hodně napovědět o tom, jakým směrem se chce Fed vydat do dalších měsíců. Ještě začátkem minulého týdne mezi obchodníky sílily spekulace, že by na dnešním zasedání Fed přeci jen mohl vyslat první signály toho, že rizika hrozící inflace nebere na lehkou váhu, avšak ty následně utlumily výsledky PPI a CPI, které jasně dokázaly, že do nejbližších měsíců spotřebitelské ceny budou zřejmě i nadále stagnovat. Spekulace že by Fed přeci jen mohl naznačit možné budoucí zpřísnění měnové politiky však na trhu přetrvávaly v průběhu celého minulého týdne, včerejší výprodej na dolarových párech však byl jasným signálem toho, že obchodníci den před zasedáním Fedu od těchto očekávání upustili a favorizují spíše zachování statu quo. Podobný názor zastáváme i my, když čekáme spíše měkčí doprovodný komentář. Fed zatím zdá se svou práci neskončil a naopak mu ji do dalších měsíců mohou začít komplikovat rostoucí dlouhodobé úrokové sazby, které začaly přes americké vládní dluhopisy nebezpečně prosakovat také na trh s bydlením, když se například výnos z hypotéky s třicetiletou fixací jen od konce května zvýšil o 40bsp. až na 5,43%.

Právě nebezpečný růst dlouhodobých úrokových sazeb a to, jakým způsobem ovlivní měnovou politiku Fedu pak dnes může být druhým velkým otazníkem. Někteří obchodníci totiž věří, že by Fed mohl v dnešním komentáři naznačit, možnost dalšího rozšíření programu na vykupování amerických vládních dluhopisů (popř. jiných cenných papírů), aby tak prostřednictvím další monetární expanze stlačil dlouhý konec výnosové křivky znovu o něco níže. Pokud by se tak skutečně stalo, dolar se může dostal pod velmi silný prodejní tlak. My však zastáváme názor, že je Fed se současným vývojem smířen (jak naznačily i nedávná vystoupení členů FOMC) a tak alespoň prozatím žádné další navyšování vykupovaného objemu cenných papírů není na pořadu dne.

Dnes ráno se dolar na páru s eurem drží nadále nad hranicí 1,40 EUR/USD a nadále tak zůstává v poměrně širokém pásmu konsolidace (viz. graf) do kterého se dostal již v druhé polovině minulého měsíce a ve kterém by se mohl pohybovat, s riziky spíše na straně silnějšího dolaru, i v průběhu nadcházejících dnů. V 8:25 se dolar k euru prodával na ceně 1,4078 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.