Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Forex: Dolar zatím bez odpovědi na tažení eurobýků

18.03.2008 | 09:20 0 Komentářů

Velice dramatický byl začátek minulého týdne, ve kterém si americké měna sáhla na další rekordní minima na páru s eurem, když se nakrátko v ranních hodinách dostala až k ceně 1,5902 EUR/USD. S dolarem hýbe v posledních dnech vedle mizerných výsledků z domácí ekonomiky také nestabilita na finančních trzích, které čelí vážné kreditní krizi, jež si vybrala další velkou oběť v podobě jedné z největších investičních bank Bear Stearns, kterou odkoupí s požehnáním Fedu za pouhých 240 mil. konkurenční JP Morgan. Přestože dolar v dopoledních hodinách dokázal část z těchto ztrát umazat, k výraznější korekci se dolaroví býci nezmohli, což bylo zapříčiněno také další sérií nevýrazných fundamentů, které potvrzují obavy ekonomů z toho, že by se největší ekonomika světa mohla propadnout do recese. Empire state index, měřící aktivitu výrobního sektoru v okolí státu New York se podle včerejších výsledků v březnu nečekaně propadl až k -22,2b. (oček.: -7,5b.) a problémy ve výrobě potvrdily následně také výsledky průmyslové produkce, která oproti lednovému růstu o 0,1% v únoru tentokrát slábla o 0,5%, přičemž analytici počítali se snížením o pouhých 0,1%. Spojené státy, jakožto epicentrum hypoteční a kreditní krize tak procházejí velice složitým obdobím, které nejvíce odnáší právě americká měna, jež musí čelit masivním výprodejům, jež navíc ještě nemusejí být u svého konce.

Další mimořádně zajímavou obchodní seanci máme před sebou také dnes, kdy vedle několika důležitých ekonomických dat jak z Evropy, tak z USA ve večerních hodinách zasedne Fed nad dalším osudem úrokových sazeb. Americká centrální banka v neděli ještě před otevřením asijských trhů na svém mimořádném zasedání překvapila obchodníky snížením diskontní sazby o čtvrt procentního bodu na 3,25%, čímž vyšla vstříc bankám, které si tak mohou nyní půjčit přímo od Fedu levněji než tomu bylo doposud. Další ozdravná kůra pravděpodobně přijde i dnes a otázkou tak bude pouze jak agresivně Fed úrokové sazby sníží. Analytici očekávají redukci o 75 bsp., ze současných 3% na 2,25%, avšak po hektickém vývoji z posledních dnů se některé spekulace točí kolem snížení až o celé jedno procento, což by srazilo úrokové sazby od druhé poloviny minulého roku níže o celých 3,25%. Propastně klesající sazby v USA jsou jedním z důvodů výprodejů americké měny z posledních týdnů a jejich další snižování tak bude i nadále negativně působit na další vývoj dolaru. Z krátkodobého hlediska, však agresivnější redukce ve výši 1% tak dramatický dopad na dolar mít nemusí. Ten je totiž výrazně předprodaný a navíc by se jednalo o další silný impuls pro americkou ekonomiku, která by tak mohla o něco lépe vstřebat poslední šoky, které přicházejí prakticky ze všech stran.

Mezi fundamenty, které mohou ještě před zasedáním Fedu přilákat pozornost, budou patřit výsledky z pracovního trhu, který nabídne únorové počty nově udělených stavebních povolení (oček.: 1,05 mil., předch.: 1,06 mil.) a nově zahájených staveb (oček.: 1 mil., předch.: 1,01 mil.). Zatímco lepší výsledky jen stěží donutí obchodníky spekulovat na základě jediných dat na konce krize na trhu s bydlením, další propad těchto dvou ukazatelů může ještě prohloubit nedůvěru v americkou ekonomiku, která se nachází na okraji propasti a podepsat se tak na dalších výprodejích americké měny. Ta nyní nemá obchodníkům co nabídnou a její dlouhodobější růst je za současných okolností jen obtížně představitelný.

Rychlost propadu hodnoty dolaru je extrémní a přestože nemůže trvat věčně, jen málokdo se za současných podmínek odváží spekulovat na jeho růst, když zatím Spojené státy nenabídly téměř nic o co by se mohla domácí měna opřít. K tomu aby dolar mohl korigovat část z dřívějších ztrát bude zapotřebí zklidnění situace na finančních trzích, které by mohly přinést dnešní kroky Fedu společně s jeho doprovodným komentářem k celé situaci. Americká měna je však i nadále náchylná ke slábnutí a tak mohou být případné korekce na dolarových párech využívány k jejím dalším odprodejům. V 8:00 se dolar k euru prodával na ceně 1,5774 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.