Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Forex: Dolar zatím bez odpovědi na prosincový výprodej

29.12.2008 | 09:30 0 Komentářů

Velmi poklidné bylo na euro-dolaru obchodování v průběhu minulého týdne a jinak by tomu nemělo být ani v týdnu nadcházejícím, který bude uprostřed opět rozdělen velmi nízkou obchodní aktivitou, kterou přinesou oslavy nového roku. Minulý týden nabídnul jediná zajímavější data pouze ze Spojených států, ani ta však nedokázala obchodníky přimět k jakékoliv korekci ztrát americké měny z první poloviny prosince. Velmi slabý dojem zanechala zejména čísla z trhu s bydlením, kde se listopadové počty prodaných již jednou vlastněných domů propadaly skokově z 4,91 mil. na 4,49 mil. (oček.: 4,90 mil.) a podobně si vedly také počty prodaných nových domů, jež slábly z říjnových 419 tis. na 407 tis. (oček.: 417 tis.). Výsledky z trhu s bydlením tak pouze potvrdily v jak zbídačeném stavu se tento důležitý sektor americké ekonomiky nachází, když si počty prodaných domů sahají na své osmnáctileté minimum. I přesto ale nadále počítáme s tím, že se v prvním čtvrtletí situace na trhu s bydlením začne stabilizovat, a to především díky agresivní politice Federálního rezervního systému, kterému se oznámením záměru nakupovat cenné papíry kryté hypotékami podařilo významně snížit sazby z hypotečních úvěrů.

Za pozornost v minulém týdnu stála také listopadová dynamika růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž objem klesal počtvrté za sebou, tentokrát o 1% (oček.: -3,2%) a další propad, tentokrát třetí v řadě, zaznamenaly ve Spojených státech spotřebitelské výdaje, které v listopadu klesaly o 0,6% (oček.: 0,8%). Mimořádně slabá domácí poptávka, společně s velmi negativním výhledem pro aktivitu výrobního sektoru do nadcházejících měsíců, tak pouze potvrzují výhled do nadcházejících čtvrtletí, které přinesou další kontrakci HDP, což již příští měsíc zřejmě definitivně podtrhnou předběžné odhady hrubého domácího produktu za 4Q 08, který by si mohl po přepočtu na celý rok projít až pětiprocentní kontrakcí.

Výhled pro americkou ekonomiku a pro stále ještě poměrně silný dolar, tak podle našeho názoru zůstává i nadále negativní, do nadcházejícího týdne však výraznější aktivitu na FX neočekáváme a proto by euro-dolar mohl pokračovat ve velmi líném bočním trendu mírně nad hranicí 1,40 EUR/USD. Tím nejzajímavějším, čeho se obchodníci v tomto týdnu dočkají, budou zejména v úterý zveřejněné výsledky spotřebitelské důvěry a chicagského PMI a v pátek pak ještě prosincový ISM pro výrobní sektor. Aktivita výrobního sektoru by měla jak podle výsledků chicagského PMI, tak podle celonárodního ISM, pokračovat ve svém útlumu, když se americkým firmám nedostává nových zakázek nejen ze zahraničí, ale také z domova, kde spotřebitelé výrazně omezují své výdaje. Jen v listopadu se tak sub-index měřící nové objednávky dostal na hrozivých 27,9b. a ani prosinec pravděpodobně nepřinese žádné výraznější zlepšení. To má podle většinových odhadů přispět k celkovému zhoršení souhrnného ISM z listopadových 36,2b. na 35,5b., což je stále daleko od hranice 50b., která rozděluje kontrakci daného sektoru od jeho expanze. Již pondělní seance hodně napověděla o tom, že eurobýci mají i nadále chuť do dalších nákupů společné měny, když se v 8:00 dostal euro-dolar až na cenu 1,4198 EUR/USD a oproti pátečnímu obchodování tak již euro dokázalo zpevnit o 1%.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.