Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Forex: Dolar včera posiloval vůči všem hlavním měnám

25.06.2009 | 12:24 0 Komentářů

Dolar včera získával vůči všem hlavním měnám, nejvýrazněji posílil vůči švýcarskému franku. V reakci na možnost zvyšování devizových nákupů švýcarskou národní bankou se tamní měna propadla o více než 360 bodů na své dvoutýdenní minima až k hodnotě 1,1003 USD/CHF.

K růstu kurzu USD/CHF přispělo i posilování americké měny před zasedáním FEDu. Po signálech ustupující recese se totiž začaly šířit obavy z možné restrikce měnové autority. Jelikož centrální banka po zasedání G8 už naznačila, že sazby prozatím pravděpodobně nebude zvyšovat, obchodníci věnovali pozornost především doprovodnímu stanovisku FEDu. Klíčová úroková sazba byla dle očekávání ponechána na nezměněné úrovni 0,25%. Centrální bankéři zároveň vyvrátili spekulace o stupňující měnové expanzi s tím, že realizace programu pro vykupování hypotečních a vládních dluhů zůstane bez navýšení v celkovém objemu 1,75 bilionů dolarů.

Měnový výbor pro operace na volném trhu (FOMC) plánuje z této částky použít největší část v hodnotě 1,25 bilionů na odkup hypotečních cenných papírů. Zbytek peněz bude použitý na dluh federálních orgánů a nákup obligací ministerstva financí.

Po včerejším růstu kurzu USD/CHF můžeme dnes očekávat částečnou korekci. Zvýšená volatilita na trzích by mohla nastat odpoledne, kdy budou zveřejněny údaje o nových žádostech v nezaměstnanosti v USA za předchozí týden. Odhaduje se mírný pokles tempa růstu počtu lidí bez práce o 602 tisíc ve srovnání s předchozím nárůstem o 608 tisíc. Dle predikcí analytiků se u finálního výsledku amerického HDP neočekává žádná změna oproti předchozímu poklesu 5,7 %. V 16:00 je na programu ještě projev guvernéra FEDu, Bena S. Bernankeho.

Autor: Jana Pariláková (jana.parilakova@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.