Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Forex: Dolar v bočním trendu. Obchodníci čekají na nová data

22.06.2009 | 10:05 0 Komentářů

Jen s mírnými zisky uzavřel minulý týden americký dolar, který podle dolarového indexu rostl ke koši měn o pouhých 0,6% a s výjimkou libry a japonského jenu tak dokázal zpevňovat na většině ostatních měnových párech. Více než cokoli jiného však uplynulý týden připomínal další konsolidaci poměrně divokého obchodování z předchozího měsíce, kdy dolar výrazně ztrácel především na párech s rizikovějšími měnami, stejně tak jako k libře a euru, ke kterému se jen v květnu propadnul o 6,8%. Páteční obchodování tak dolar uzavřel na páru s eurem zpět nad hranicí 1,39 EUR/USD, a to i přesto, že ještě v průběhu minulého pondělí dokázal zpevnit až nadosah důležité hranice k ceně 1,3730 EUR/USD. K tomu přispělo především nervózní obchodování na akciových trzích, které se ze začátku týdne dostaly pod prodejní tlak, v průběhu dalších dnů se však situace dokázala zklidnit, k čemuž přispělo i několik nových optimistických makrodat ze Spojených států. Mezi ty nejlepší výsledky se v minulém týdnu zařadily především počty nově udělených stavebních povolenek a nově zahájených staveb, které v květnu dokázaly výrazně růst a dále pak také výsledky z amerického trhu práce, kde poprvé po šesti měsících klesal počet osob pobírajících podporu v nezaměstnanosti. Dolaru pak nijak nepomohly ani výsledky CPI, který se meziročně propadal v květnu o 1,3%, což byla jeho největší kontrakce od roku 1950 a jeden z přesvědčivých argumentů pro všechny obchodníky, kteří nadále věří v to, že Fed se zvyšováním sazeb a zpřísňováním měnové politiky může ještě relativně dlouhou dobu vyčkávat. Také v minulém týdnu tedy ekonomická data podporovala spíše spekulace na postupné zotavování největší světové ekonomiky, což je atmosféra, ve které euro s udržením svých vysokých zisků z minulého měsíce nemělo příliš velkých problémů.

Nadcházející dny nabídnou ze Spojených států tentokrát podstatně silnější market movery než minulý týden a i volatilita na FX tak může výt přeci jen o něco výraznější. Vedle dalších výsledků z trhu s bydlením, které mají potenciál překvapit spíše pozitivně, totiž Spojené státy nabídnou ještě ve středu květnový objem nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a večer pak také zasedání Fedu nad úrokovými sazbami. Od nových objednávek trh po dubnovém růstu o 1,7% čeká tentokrát kontrakci o 0,6% a jakýkoliv výrazněji horší výsledek může být tentokrát velkým lákadlem pro dolarové býky zkusit opět otestovat hranici 1,3730 EUR/USD. Velká pozornost však bude patřit večer také americké centrální bance. Ta sice ponechá sazby téměř jistě na 0,25%, kde by měly vydržet po celý zbytek tohoto roku, bude však velmi zajímavé sledovat jak se Fed postaví ve svém doprovodném komentáři k nedávnému prudkému růstu dlouhodobých úrokových sazeb, který následoval po květnovém výprodeji amerických vládních dluhopisů. Naznačí-li Fed ochotu rozšířit program na vykupování cenných papírů (což ale spíše nepředpokládáme), dolar se může v reakci na tento komentář dostat pod velmi silný prodejní tlak.

Pátek pak přinese z USA neméně zajímavé výsledky tempa růstu osobních příjmů a výdajů, které napoví více o síle americké poptávky, přesto do dalších dnů počítáme nadále spíše s tím, že by americká měna mola i nadále pokračovat v konsolidaci. Zatím totiž nevidíme příliš nových impulsů které by dokázaly vyvolat novou vlnu optimismu, jež by pomohla akciím a uškodila dolaru, a stejně tak vidíme jen málo důvodů pro to, aby dolar dokázal přesvědčivě nastoupit na dráhu růstového trendu. Zatímco v kratším horizontu rizika vidíme spíše na straně silnějšího dolaru, v delším horizontu věříme i nadále evropské měně, která by měla těžit z opatrnější měnové politiky ECB. V 8:10 se dolar na páru s eurem pohyboval na ceně 1,3893 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.