Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Forex: Dolar umazává včerejší ztráty

25.02.2009 | 15:04 0 Komentářů

Po včerejších výprodejích se dnes obchodníci pustili do opětovných nákupů americké měny, které se daří v průběhu středeční seance jak na páru s eurem, tak k britské libře. K euru se dnes dolar opět dostal až pod hranici 1,28 EUR/USD, a to i navzdory rostoucím akciovým indexům v Evropě, které se dnes dokázaly v reakci na včerejší obchodování v USA dostat do zelených čísel. Přesto i evropské indexy již část z dopoledních zisků umazaly a tak se ve 14:30 prodával německý DAX výše pouze o 0,55%, zatímco francouzský CAC40 a britský FTSE100 rostly o 0,86%, resp. 1,14%. V růstu jim přitom pomáhaly opět především akcie finančních institucí (Deutsche Bank +3,64%, Lloyds +9,09%), kterým pomohl včerejší růst akcií bank v USA poté, co Ben Bernanke mírnil obavy obchodníků z možného znárodňování bank. Ještě slabší než euro jed dnes na páru s americkým dolarem ale britská libra. Ta se odpoledne propadla až pod hranici 1,44 GBP/USD, k čemuž ji mj. pomohla i negativní revize britského HDP za 4Q. To podle Britské statistické kanceláře v lednu sice zaznamenalo kontrakci o 1,5%, což bylo ve sodě s předběžnými odhady, meziroční kontrakce však byla oproti původně odhadovaným 1,8% ještě o desetinu hlubší. Jak dále Britská statistická kancelář uvedla, kontrakce byla tažena především útlumem spotřebitelských výdajů, které slábly nejrychleji od roku 1991.

Dalších ekonomických dat se dnes obchodníci z Evropy nedočkali a pozornost tak bude směřována až na čtvrtou hodinu odpolední, kdy přijdou z USA výsledky z trhu s bydlením a kdy vystoupí se svým výročním projevem na půdě sněmovního Výboru pro finanční služby šéf Fedu Ben Bernanke. Ten by měl promluvit ve stejném duchu jako včera v Senátu a tak by dopad jeho slov na dnešní obchodování mohl být spíše jen mírný. Opačně tomu však může být v případě výsledků z trhu s bydlením, od kterých trh čeká růst počtu prodaných již jednou vlastněných domů z prosincových 4,74 mil. na 4,78 mil.

Zatímco cena severomořské ropy brent dnes osciluje nad hranicí 42 USD/barel, korekcí si prochází cena zlata, která po včerejším výprodeji až k ceně 962 USD/tr.unc. klesla o další čtyři dolary na 958 USD. Akcie v USA by měly podle futures otevřít v 15:30 v červených číslech (DJIA -0,38%).

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.