Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Forex: Dolar si zatím na páru s eurem drží svou cenu

16.05.2008 | 09:41 0 Komentářů

Poměrně klidná byla včera situace na měnovém páru EUR/USD, a to i navzdory tomu, že jak z eurozóny, tak ze Spojených států přišly fundamenty, které měly potenciál rozvlnit kurzy obou měn. Pozornost si včera získaly především výsledky z eurozóny, která zveřejnila čísla o hospodářském růstu za 1Q, jež překvapil nečekaným zvýšením o 0,7%, což byl výsledek dvě desetiny nad předpověďmi analytiků a zároveň číslo vyšší než v 4Q minulého roku, kdy ekonomika eurozóny zpomalila na pouhých 0,3%. Překvapivý růst HDP byl způsoben především výsledky Německé ekonomiky, která rostla v 1Q nejrychleji za poslední dekádu, a to o 1,5%, daleko nad očekávanými 0,7%. Dařilo se také Francii jež si připsala růst o 0,6% (oček.: 0,5%) a obě země se tak mohou výrazně podílet na tom, že zpomalení se kterým se země evropské patnáctky v tomto roce ještě pravděpodobně budou muset vypořádat by nemuselo mít na jednotlivé ekonomiky tak dramatický dopad. I přes velmi slušná data však evropská měna nedokázala tyto výsledky přetavit ve své trvalejší zhodnocení, když ji vítr z plachet sebraly výsledky inflace, která klesla podle očekávání z březnových 3,6% na 3,3% a přestože se vrcholní představitelé ECB zatím ani byť jen náznakem nezmínili, že by zvažovali snížení úrokových sazeb, zpomalující inflace obchodníky k těmto myšlenkám sváděla a bránila tak dalšímu růstu společné měny. Euro tak alespoň krátkodobě zůstává pod tlakem dolarových býků, ti však mohou mít v nižších patrech poměrně velké problémy s dalšími nákupy amerického dolaru. I přestože se v posledních týdnech začalo zdát, že by se americká ekonomika mohla pozvolna stabilizovat, dvojnásobná výše úrokových sazeb v eurozóně v kombinaci s daleko zdravější evropskou ekonomikou bude nadále stále tím klíčovým důvodem toho, proč by měla evropská měna zůstat silná i v budoucnu.

Euro-dolar tak včera pokračoval v konsolidaci, když ani data z USA nedodala dostatečné impulsy k dalšímu zpevnění americké měny. New York empire state index, měřící výrobní aktivitu v okrsku N.Y. Fedu, v květnu opět zabrousil do negativního teritoria, když se propadl z hodnoty 0,6b. na -3,2b. (oček.: 0b.), o něco lépe však dopadl philadelphský Fed index rostoucí z -24,9b. na -15,6b. (oček.: -19b.). Příliš důvodů k nákupu navíc nenabídla ani dubnová průmyslová produkce, jež klesala o 0,7% (oček.: pokles o 0,3%) a tak se včera dolar na páru s eurem pouze nerozhodně motal kolem ceny 1,5475 EUR/USD.

Dnešní obchodování přinese z USA další zajímavá data a tentokrát to budou výsledky z trhu s bydlením, společně s ostře sledovanou spotřebitelskou důvěrou. Jak od počtu nově udělených stavebních povolení (oček.: 915 tis., předch.: 928 tis.), tak od počtu nově zahájených staveb (oček.: 940 tis., předch.: 947 tis.) se očekává další propad a výsledek převyšující tato očekávání, který by dokázal překonat alespoň čísla z předchozího měsíce, by při současném, pro dolar stále příznivém, klima mohl americké měně pomoci navázat na předchozí zisky. Velmi důležité budou také výsledky michiganského indexu spotřebitelské nálady. Ta od minulého roku dramaticky slábne a propadu by se měla dočkat také v květnu, tentokrát z dubnových 62,8b. na 62b. Jakýkoliv výsledek pod hranici 60b. přitom může dolaru uzavřít dveře k dalšímu zhodnocení, zatímco růst indexu alespoň nad hranici 65b. by mohl mít efekt zcela opačný. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,5488 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.