Pondělí 17. února. Svátek má Miloslava.

Forex: Dolar pokračuje v propadu, rozhodovat budou přicházející data

14.01.2008 | 09:02 0 Komentářů
Minulý týden, ač poměrně chudý na data, přinesl další výprodeje americké měny na páru s eurem, kde se dolar opět propadl až nad hranici 1,48 EUR/USD poté, co Evropská centrální banka posedmé v řadě ponechala sazby beze změny na 4,00% a její šéf J.C. Trichet pak znovu ujistil eurobýky, že společně se svými kolegy zůstává připraven bojovat proti jakýmkoli dalším náznakům inflačních tlaků. Výprodeje dolaru pak ve čtvrtek následně potvrdil i projev šéfa Fedu Bena Bernanka, který ubezpečil investory, že v případě nutnosti Fed učiní bezpodmínečně nutné kroky k zabránění výraznějšího zpomalení tempa hospodářského růstu USA, čímž podle některých znovu otevřel dvířka pro případné půlprocentní snížení amerických sazeb již koncem tohoto měsíce. Dolar tak zůstává i nadále slabý a o jeho osudu mohou více napovědět již tento týden zveřejněné fundamenty, které mají potenciál stát se silnými market movery. Vedle důležitých inflačních dat v podobě růstu prosincového CPI a PPI budou totiž zveřejněny také data, která investory zajímají nyní možná ještě více než inflace, a to výsledky maloobchodních prodejů, spotřebitelského sentimentu, nebo výsledků z trhu s bydlením, přičemž ostře sledovaným bude také čtvrteční projev šéfa Fedu Bena Bernanka na půdě sněmovny reprezentantů, kde se bude mluvit o dalším výhledu pro ekonomiku Spojených států a kde může Bernanke více naznačit o postoji a budoucích krocích americké centrální banky.
Euro má v posledních týdnech celkem problémy držet se stabilněji nad hranicí 1,48 EUR/USD a přestože je z dlouhodobějšího hlediska atraktivnější investicí než dolar, slábnoucí americká ekonomika a nejistota ohledně vývoje na finančních trzích drží eurobýky s jejich dalšími nákupy při zemi. Podobně tomu může být i tento týden, i když v případě výrazně horších amerických dat může dolaru v oslabování jen máloco bránit a za těchto okolnosti by pak evropská měna mohla znovu atakovat hranici 1,49 EUR/USD případně i historická maxima kolem 1,4961 EUR/USD. Daleko citlivější však může být dolar na příznivější americké výsledky, které by na eurodolaru mohli zahájit další krátkodobou korekci.
V pondělním obchodování se zatím euru na páru s dolarem celkem daří, když rostlo až nad cenu 1,4850 EUR/USD. První silnější resistenci tohoto páru tak můžeme hledat kolem 1,49 a 14961 EUR/USD, zatímco support se nachází na ceně 1,4750 EUR/USD. V 8:00 se eurodolar prodával na ceně 1,4868EUR/USD.
 
Autor: Jaroslav Brychta
 

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.