Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Forex: Dolar pokračuje v korekci. Euro slábne pod tíhou negativních fundamentů

15.06.2009 | 16:24 0 Komentářů

Americký dolar dnes úspěšně navázal na konec minulého týdne a pokračuje v růstu, který v pátek zahájil ke všem nejvíce obchodovaným měnám. V tom mu již od brzkých ranních hodin pomáhá víkendové zasedání zemí G8, na kterém ruský ministr financí Alexei Kudrin řekl, že změna pozice dolaru jako světové rezervní měny je v blízké budoucnosti nepravděpodobná. Tím se mu podařilo zmírnit částečné obavy obchodníků, které vyvolalo v minulém týdnu oznámení Číny, Ruska a Brazílie, které se rozhodly své rezervy více diverzifikovat ve prospěch dluhopisů emitovaných Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Dolaru však dnes pomáhá také situace na akciových trzích, které se již ze začátku týdne dostaly pod tlak, když se obchodníci zbavovali především akcií finančních institucí, které dnes poslalo níže mj. také vyjádření šéfa MMF Dominique Strauss-Kahna, podle kterého světová ekonomika zatím nemusí být z nejhoršího venku. Jsou to přitom právě finanční instituce, sedící na svých obřích nekvalitních úvěrových portfoliích, které mohou být do budoucna největší překážkou oživení světové ekonomiky. V Evropě se tak ve 14:50 propadal německý index DAX o vysokých 2,21%, zatímco CAC40 ztrácel o 1,60%.

Zatímco dolar zpevňuje na všech frontách, pravým opakem si prochází euro. Tomu nijak nepomáhají ani ekonomická data, kterých dnes sice dopolední seance příliš nenabídla, to málo které přinesla však bylo o to více na očích. Tím nejzajímavějším z eurozóny tak dnes byly nelichotivé výsledky z pracovního trhu, podle kterých země evropské šestnáctky přišly v prvních třech měsících tohoto roku o 1,2 mil. pracovních míst, což je nejhorší výsledek od roku 1995, kdy se s měřením tohoto ukazatele začalo. Zaměstnanost tak celkově klesala o 0,8% a nijak dramatické zlepšení eurozóna zřejmě nemůže čekat ani v druhém čtvrtletí, kdy nezaměstnanost v členských zemích pokračovala v rychlém růstu. I přes náznaky stabilizace evropských ekonomik, v podobě zmírnění kontrakce ve výrobním sektoru a sektoru služeb, společně s mírným růstem ukazatelů ekonomického sentimentu, tak tento trend zatím ani zdánlivě nedorazil na trh práce, což bude mít zřejmě i nadále negativní dopad na soukromou spotřebu. Ta se přitom bude bez pomoci zahraniční poptávky a se silnějším eurem v zádech zvedat jen velmi obtížně, což může ještě více oddálit již tak vzdálený návrat hospodářského růstu.

Jeden zajímavý fundament pak dnes ve 14:30 nabídly také Spojené státy, v podobě newyorského Empire state indexu, který měří výrobní aktivitu v okolí státu New York a který v červnu překvapil kontrakcí z -4,6b. na -9,4b. Obchodníci přitom počítali jen s nepatrným zhoršením na -4,7b. Slabší čísla z USA zatím jdou ruku v ruce se negativním sentimentem na akciových trzích a dolar tak i po jejich zveřejnění zůstává silný, když se ve 14:50 prodával na páru s eurem na ceně 1,3865 EUR/USD a jen od rána tak již zpevnil o 0,8%.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.