Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Forex: Dolar po včerejšku slabší. Přesto zatím většinu svých pozic drží

25.02.2009 | 08:20 0 Komentářů

Po pondělním růstu včera opět o něco slabší, avšak celkově i nadále silný. Takový je americký dolar, který na páru s evropskou měnou včera v průběhu dopolední seance slábnul až nad hranici 1,28 EUR/USD, aby pak závěr obchodování uzavřel na ceně 1,2880 EUR/USD. Dolar včera sice mírně ztrácel, přesto si nadále drží naprostou většinu všech zisků, které v minulosti k euru nabral, k čemuž mu mj. pomáhá i stále negativní situace na finančních trzích a preference bezpečných aktiv mezi obchodníky. Co se ekonomických dat týká, nabídla Evropa smíšená čísla, když sice skončily lépe výsledky běžného účtu eurozóny, který vykázal deficit 7,3 mld. euro (oček.: deficit 14.3 mld.), hůře si vedl ale velmi důležitý barometr podnikatelského klima v Německu, únorový index IFO. Ten klesnul na 82,6b. (oček.: 83,2b.) a ani skutečnost, že se německá vláda chystá do ekonomiky napumpovat 50 mld. euro na tomto faktu nedokázal nich změnit. Obchodníci tak po včerejšku rozhodně nemají dojem, že se situace eurozóně jakkoliv mění k lepšímu a podobně je tomu také se situací ve Spojených státech které přinesly výsledky Case-Shillerova indexu a spotřebitelské důvěry, jež ještě více otřásly vírou posledního zbytku optimistů. Ceny domů ve dvaceti amerických metropolích se totiž podle Case-Shillerova indexu v prosinci snižovaly o 2,5% (-18,5% y/y), přičemž v žádné z měřených metropolí nebyl zaznamenán růst cen a například jen v Phoenixu se meziměsíční propad dokonce vyšplhal na 5,1%. Ještě hůře si pak vedla spotřebitelská důvěra, která v únoru zkolabovala z již tak historického minima 37,4b. na pouhých 25b., což bylo hluboko i pod těmi nejčernějšími odhady, z nichž většina čekala zhoršení na 35,5b. Spotřebitelská důvěra je tak na naprostém bodu mrazu, k čemuž přispívá především situace na tru práce a tak do dalších měsíců můžeme i nadále počítat se silným útlumem spotřebitelských výdajů, které budou hlavím tahounem další kontrakce amerického HDP.

Na negativní sentiment na finančních trzích a nepřímo tedy i na dolar, měly včera dopad také spekulace o zdraví některých americký bank a finančních institucí. Přestože vláda již začátkem týdne zdůraznila, že se bude snažit vyhýbat znárodňování, ani to obchodníky nedokázalo uklidnit, když podle nich vláda bude muset nakonec zasáhnout nějakým způsobem, který poškodí akcionáře. Obavy vzbudila i zpráva televizní stanice CNBC, podle které by problémová pojišťovna AIG, která je již nyní z 80% vlastněná Spojenými státy, mohla příští týden zveřejnit ztrátu za 4Q ve výši až 60 mld. dolarů.

Středeční obchodování přinese z eurozóny minimum zajímavějších čísel a pozornost obchodníků tak bude směřována především na výsledky ze Spojených států. Ty přinesou v 16:00 čísla z trhu s bydlením v podobě počtu prodaných již jednou vlastněných domů v měsíci lednu (oček.: 4,78 mil.. předch.: 4,74 mil.). Ve stejný čas pak vystoupí před sněmovním Výborem pro měnovou politiku šéf Fedu Ben Bernanke, který přednese svůj výroční projev o měnové politice. Od toho můžeme čekat podobná slova jako včera, kdy varoval před prudce se zhoršujícím stavem americké ekonomiky, který se nezlepší, dokud se nestabilizuje situace na bankovním sektoru. Po včerejším oslabení dnes dolar na páru s eurem dokázal umazat část ze svých ztrát a v 8:00 se tak prodával na ceně 1,2828 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.