Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Forex: Dolar po včerejšku mírně slabší. Pokračuje však v bočním trendu

27.02.2009 | 08:18 0 Komentářů

Americký dolar včera zaznamenal mírné ztráty na páru s eurem, ke kterému slábnul o 0,3% a uzavřel tak čtvrteční obchodování na ceně 1,2740 EUR/USD. I přes čtvrteční růst ale včera osciloval v poměrně úzkém bočním trendu ze shora omezeném hranicí 1,2880 EUR/USD a ze spodu pak cenou 1,2660 EUR/USD, ve kterém se drží již od začátku týdne. Euru včera pomohl návrat chuti mezi obchodníky investovat opět do rizikovějších aktiv, a to především do akcií finančních institucí, které se včera dočkaly výrazného růstu díky štědré podpoře ze strany Spojených států, ale i z evropských zemí. Například největší britská banka Royal of Scotland si včera s vládou předjednala další injekci, která by měla dosáhnout 25,5 mld. liber. Problémová britská banka, kterou již ze 70% vlastní britská vláda, navíc dostala garance na svá aktiva v objemu 325 ml. liber a přestože včera oznámila rekordní ztrátu za rok 2008, která dosáhla 24,1 mld. liber, její akcie uzavřely včerejší obchodování výše o 25,5%. Akciové indexy tak včera díky finančními sektoru v Evropě rostly(DAX 2,51%) a právě to bylo hlavním důvodem proč euro dokázalo umazat část ze svých středečních ztrát. Co se ekonomických dat týká, ty přinesly z eurozóny poněkud smíšené dojmy. Například únorová spotřebitelská důvěra v Německu příjemně překvapila, když nečekaně rostla na 2,8b. (oček.: 2,1b.) a lépe si vedl také trh práce, kde se, na rozdíl od očekávaného růstu počtu nezaměstnaných o 60 tis., řady nezaměstnaných rozšířily „pouze“ 40 tis. osob. Horší dojem ale zanechaly data následující, a to především výsledky peněžní zásoby, jejíž meziroční růst zpomalil díky slábnoucí úvěrové aktivitě z prosincových 7,5% na 5% a nepříjemným faktem byla také skutečnost, že únorový ekonomický sentiment v eurozóně spadl na své další historické minimum.

Šrámy na včerejší zlepšené náladě na finančních trzích zanechaly také americká data, která přinesla mimořádně slabé výsledky a v průběhu odpolední seance pomohla dolaru umazat část z jeho ztrát, když se k němu obchodníci začali znovu vracet jako k bezpečnému přístavu. Lednový objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby klesal popáté za posledních šest měsíců a tentokrát dokonce nejstrměji o 5,2%, což byl dvojnásobně horší výsledek, než s jakým analytici počítali. Co hůře, revize předchozích dat srazila prosincové odhady z -2,6% na -4,6% a výhled pro výrobní aktivitu v USA do dalších měsíců tak vypadá rázem ještě o poznání černěji. Podobně je tomu také se situací na trhu práce, kde v minulém týdnu rostl počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, podle včera zveřejněných výsledků, na 667 tis. (oček.: 627 tis.) a proto se začínáme obávat, že by minulé NFP, podle kterých klesla lednová zaměstnanost o 600 tis., mohly být proti únorovým číslům jen slabým odvarem. Mizérii amerických fundamentů pak završily ještě výsledky z tru s bydlením, kde klesal lednový počet prodaných nových domů o 10,2% na 309 tis. (oček.: 325 tis.) a napodobil tak ve středu zveřejněné výsledky prodejů již jednou vlastněných domů. Také díky amerických výsledkům tak index Dow Jones uzavřel včera v červených číslech (-1,22%), i když se po většinu dne držel mírně v plusu.

Všechna tato data podle našeho názoru staví krátkodobá rizika na euro-dolaru na stranu slabší evropské měny, protože negativné vývoj v USA může i nadále svědčit averzi k riziku, která je hlavní motorem růstu americké měny z posledních měsíců. Zatímco ještě nedávno jsme v delším horizontu favorizovali evropskou měnu, posledních několik dnů, které přinesly pozornost obchodníků zpět na stav evropských bank a jejich expozici vůči regionu střední a východní Evropy, tento výhled do jisté míry zkalilo a posunulo spíše na neutrální.

Co se dnešního obchodování týká, z eurozóny se dočkáme zpřesnění předběžných (flash) odhadů únorového CPI, které by ale mělo potvrdit předběžné výsledky meziročního růstu o 1,1%. To nejdůležitější tak dnes nabídnou až v odpoledních hodinách Spojené státy, kde budou zveřejněny ve 14:30 revidované výsledky amerického HDP za 4Q, které by měly posunout v lednu odhadovanou kontrakci ve výši 3,8% (anulizovaně) ještě hlouběji, a to až na 5,4%. Za revizí by mělo stát především zhoršení spotřebitelských výdajů a čistého exportu a už jen naplnění očekávání takto hluboké kontrakce dnes může americkému dolaru pomoci. Poslední zajímavější výsledky pak Spojené státy nabídnou v 15:45, v podobě chicagského PMI (oček.: 33b., předch.: 33,3b.), u kterého rizika, i přes jeho nízkou hodnotu, díky neustále klesající poptávce a s ohledem na poslední prudké zhoršení výsledků z newyorského a philadelphského Fed indexu, zůstávají jednoznačně spíše na straně horších než očekávaných výsledků. V 8:00 se americký dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,2721 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.