Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Forex: Dolar likviduje prosincové ztráty

06.01.2009 | 09:13 0 Komentářů

Silného růstu se dočkal včera americký dolar na páru s eurem, ke kterému dokázal v průběhu včerejšího obchodování zpevnit o 1,9% poté, co prolomil support kolem ceny 1,3870 EUR/USD. Dolar se tak začátkem roku nadechnul k likvidaci prosincových ztrát, k čemuž mu včera vydatně pomohly plány Baracka Obamy, který se krátce po inauguraci chystá představit svůj plán na podporu americké ekonomiky, jehož nosným tématem mají být masivní daňové úlevy podnikatelům a střední třídě v objemu přesahujícím 300 mld. dolarů. Právě očekávání druhé vlny fiskálních stimulů (první přišla začátkem roku 2008), které by mohly pomoci tlumit dopady finanční krize na americkou ekonomiku tak včera pomáhaly dolaru v růstu nejen na páru s eurem, ale i k ostatním nejvíce obchodovaným měnám, když se k japonskému jenu zpevnil na 93 USD/JPY. Dolaroví býci tak sice v novém roce mají nové téma, kterého se mohou chytit v případných nákupech amerického měny, dlouhodobější dopad fiskálních stimulů na kurz dolaru je však diskutabilní. Ten bude podle našeho názoru i nadále poškozovat agresivní politika Fedu, který se vydal na cestu kvantitativního uvolňování a lze tak očekávat, že bude velkou část roku i nadále udržovat rekordně nízké úrokové sazby. Postupné přelévání kapitálu zpět od bezpečných přístavů směrem zpět k rizikovějším investicím pak bude dalším faktorem, na kterém může nejvíce prodělat právě americký dolar a proto je náš výhled na euro-dolaru pro americkou měnu i nadále spíše negativní.

Dnešní obchodování nabídne na rozdíl od včerejška bohatý ekonomický kalendář. Z eurozóny se obchodníci dočkají předběžných (flash) odhadů prosincového CPI, který má podle většinových očekávání zpomalit z 2,1% na 1,8%. Růst cen spotřebitelského koše se v posledních měsících podařilo zkrotit díky propadu cen ropy na světových trzích a zpomalení světové ekonomiky, což dává prostor Evropské centrální bance k dalšímu uvolňování měnové politiky. Ta se nad sazbami sejde již příští čtvrtek a ty by mohly klesat o 25 až 50 bsp. ECB má stále prostor k redukci úrokových sazeb, které se v tomto roce mohou dostat až na 1,50%, přesto lze i nadále očekávat, že bude ze čtveřice hlavních centrálních bank i nadále tou nejméně agresivní, což zaručí evropské měně kladnou úrokovou mezeru jak nad dolarem a jenem, tak nad britskou librou. V případě, že prosincový CPI překvapí alespoň o dvě desetiny vyšším než očekávaným výsledkem, tento fakt bude pouze umocněn a euro se může dočkat částečné korekce včerejších ztrát.

Spojené státy dnes přinesou mezi nejzajímavějšími zejména výsledky prosincového ISM pro sektor služeb, který se v posledních měsících dostává pod silný tlak a noří se stále hlouběji do kontrakce. Výjimkou by přitom neměl být ani prosinec, kdy se má ISM propadnut až na 36,8b. (předch.: 37,3b.) a protože je sektor služeb v posledních třech měsících hlavním zdrojem propouštění, velmi zvědavi budeme také na sub-index zaměstnanosti, který může hodně napovědět o tom, jaké číslo v pátek nabídnou prosincové výsledky z pracovního trhu. Odpolední seance pak přinese ještě údaje z trhu s bydlením a listopadový objem nových továrních objednávek, dalším market moverem se ale stane zřejmě až ve 20:00 zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu. Ten obchodníkům pravděpodobně připomene, že Fed hodlá i nadále zaplavovat domácí bankovní systém likviditou, když už nemůže stimulovat ekonomiku dalším snižování sazeb, což nakonec začal dělat již včera, kdy newyorský Fed oznámil zahájení vykupování MBS.

K dnešnímu ránu dolar navýšil své zisky na páru s eurem, když pokračoval ve včerejším zpevňování a dostal se až na cenu 1,35 EUR/USD, kde se naposledy prodával v polovině prosince.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.