Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Forex: Dolar k euru zpevňuje na rostoucí averzi k riziku

08.07.2009 | 10:04 0 Komentářů

Ani včerejší seance nepřinesla žádná nová zásadní data a proto i včera obchodníci na devizovém trhu ve velké míře kopírovali vývoj světových akcií. Ten byl poměrně nestabilní a zatímco ještě  brzkých ranních hodinách asijské akciové indexy výrazně ztrácely, ráno a dopoledne se indexy v Evropě dokázaly dostat do zelených čísel, aby se pak navečer hlavní akciové indexy začaly znovu propadat. Důvody k výprodejům se hledají vzhledem k nedostatku dat jen stěží. Všeobecně za nimi však stojí především neochota tlačit akcie výše poté, co například v USA od března indexy rostly o více než 35%. Přestože je bez pochyb, že se situace ve světové ekonomice začíná postupně zklidňovat, stejně tak je zřejmé, že oživení nepřijde ihned a bude spíše jen velmi zdlouhavým procesem, což efektivně brání návratu podobně optimistického sentimentu, jaký jsme na trzích mohli vídat ještě v minulých měsících. Evropská měna včera na páru s dolarem vývoj světových akcií kopírovala téměř dokonale a i přes poměrně volatilní seanci, kdy se ji podařilo dostat až na cenu 1,4050 EUR/USD, nakonec uzavřela včerejší obchodování téměř beze změny na 1,3915 EUR/USD. Zatímco Spojené státy nepřinesly vůbec žádná silnější data, eurozóna včera přeci jen dokázala překvapit lepšími než očekávanými výsledky německých továrních objednávek. Ty totiž v květnu zaznamenaly nečekaný růst o 4,4%, což byl nejlepší výsledek za poslední dva roky a údaj vysoce převyšující většinové odhady, které počítaly s růstem nových objednávek pouze o 0,6%. Německu tak začíná pomáhat především stabilizující se zahraniční poptávka a včerejší výsledky byly pouze dalším ze signálů, který potvrdil, že i největší evropská ekonomika již pravděpodobně dosedá na své dno a zotavuje se z nejhorší recese od konce II. světové války.

Ani dnes se záplavy nových dat na euro-dolaru nedočkáme a proto by se i dnes mělo stát hlavním motorem vývoje na FX obchodování na akciových trzích a celkový sentiment mezi obchodníky. Ten je v posledních dnech spíše lehce negativní, když zatím neexistuje příliš nových důvodů, které by mohly odstartovat nákupní horečku na akciových trzích a navíc většina obchodníků netrpělivě a s obavami čeká na zahájení výsledkové sezóny, jež velmi pravděpodobně přinese čísla, která může být pro řadu obchodníků jen obtížné skousnout. Do obchodování dnes může promluvit také probíhající summit zemí G8 v Itálii, i když podle nás bude jeho případný dopad jen krátkodobý a proto budou stát za pozornost především v poledne zveřejněné výsledky z Německa, které nabídne květnové tempo růstu průmyslové produkce. Ta se v dubnu propadala o 1,9% a v květnu od ni proto obchodníci čekají částečnou korekci, když by měla růst o 0,6%. Ze zajímavých fundamentů na eurové straně kotace pak dnes bude ještě například vystoupení několika členů Rady guvernérů (Ordonez, Gonzales-Paramo), kteří by mohli více napovědět o budoucím vývoji měnové politiky ECB. Již včera se svým projevem v Madridu vystoupil šéf španělské centrální banky Miguel Angel Fernandez Ordonez, který až s překvapivou razancí varoval před „deflačními riziky“.

Po včerejším oslabení evropská měna na páru s dolarem pokračuje v pozvolném slábnutí až pod hranici 1,39 EUR/USD, kde se pohybovala také krátce po osmé hodině ranní. Z širší perspektivy tak zatím euro-dolar i nadále zůstává v bočním trendu, ve kterém se drží již od začátku minulého měsíce.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.