Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Forex: Dolar k euru vymazal veškeré ztráty od začátku týdne

03.07.2009 | 10:12 0 Komentářů

Včerejší obchodování přineslo z eurozóny zasedání ECB, které bylo po delší době bez výraznějších překvapení a obešlo se tedy i bez silnější volatility evropské měny. ECB nejenže ponechala sazby na 1%, což bylo široce očekáváno, zároveň také v doprovodném komentáři přinesla jen velmi málo nových informací a potvrdila, že prozatím má v plánu již pouze vyčkávat a monitorovat účinky svých posledních opatření. Co se komentáře na adresu ekonomiky zemí eurozóny týká, rizika dalšího vývoje hospodářského růstu jsou podle banky ve střednědobém výhledu „vybalancovaná“, což platí také pro rizika cenové stability. Šéf banky Trichet navíc včera dal najevo, že bance červnový pád CPI do negativního teritoria nevadí a počítala s ním, čímž umlčel malou část obchodníků, která nadále věřila v to, že by v blízké době ECB mola ještě jednou o stupínek snížit sazby. Tím nejzajímavějším se tak včera stalo Trichetovo vyjádření na adresu nedávného tendru, kterým ECB mezi komerční banky rozdělila na 12 měsíců částku v objemu 442 mld. euro, což vedlo k okamžitému snížení sazeb na mezibankovním trhu a nárůstu využití depozitní facility, které nasvědčuje tomu, že banky ani přes masivní injekci nové likvidity zatím nejsou ochotny pouštět tyto peníze do reálné ekonomiky. Trichet tendr označil za „enormní úspěch“, čímž částečně zklidnil obchodníky, kteří jeho výsledky hodnotili s rozpaky. Otázka zdali komerční banky peníze na kterých sedí začnou pumpovat do ekonomiky, nebo ECB banky obejde a navýší své nákupy dlužnických cenných papírů, však nadále zůstává nezodpovězena. Právě ta přitom bude do dalších měsíců jedním z hlavních determinantů dalšího vývoje měnové politiky ECB.

Evropská měna včera krátce po tiskové konferenci ECB začala oslabovat, pouze však pokračovala v sestupném trendu, ve kterém se držela již od ranních hodin. Jen k dolaru tak včera euro oslabilo o 1,4%, aby uzavřelo včerejší seanci na ceně 1,3950 EUR/USD, k čemuž mu vydatně pomohla především negativní nálada na akciových trzích, které zcela zlikvidovaly své středeční zisky, když jen americký index S&P500 uzavřel včerejší seanci zpět pod hranicí 900b. (-2,91%). K tomu vydatně přispěly i slabší data z USA, především pak výsledky zaměstnanosti, která v červnu klesala v nezemědělském sektoru o 467 tis., což byl výrazně horší výsledek než s jakým počítali analytici a údaj, který vzbuzoval obavy, že by postupné zotavování americké ekonomiky mohlo být daleko zdlouhavějším procesem.

Euro-dolar je tak i po včerejšku více méně zpět na svém a nadále zůstává v bočním trendu, když zatím není síly, která by jej dokázala vykolejit z déle než měsíc trvající konsolidace. Na tom pravděpodobně nic nezmění ani dnešní seance, která přinese  eurozóny pouze v 11:00 výsledky maloobchodních prodejů, zatímco Spojené státy nenabídnou, z důvodu oslav dne nezávislosti, jediný zajímavější market mover. Volatilita bude navíc díky uzavřeným bankám v USA, zejména v během odpolední seance, mizivá a proto očekáváme poměrně málo aktivní obchodování, v průběhu kterého by si euroví býci mohli hojit včerejší rány a euro by proto mohlo alespoň částečně své ztráty ze včerejška korigovat. V 8:00 se euro k dolaru prodávalo na ceně 1,3999 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.