Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Forex: Dolar k euru přišel o zisky ze začátku týdne

18.06.2009 | 09:39 0 Komentářů

Americký dolar se včera dostal na páru s evropskou měnou pod prodejní tlak, který jej v průběhu odpolední seance poslal až zpět nad hranici 1,39 EUR/USD, aby tak vymazal své pondělní zisky a uzavřel včerejší obchodování na podobné ceně, se kterou do nového týdne vstupoval (1,3945 EUR/USD). Euro tak včera na páru s americkou měnou rostlo již druhým dnem v řadě a po silném pondělním výprodeji se mu nadále daří úspěšně bránit důležitou hranici supportu na ceně 1,3730 EUR/USD, kolem které začátkem týdne oscilovalo až nebezpečně blízko. Dolaru včera uškodilo hned několik faktorů, tím hlavním však včera byla slova Baracka Obamy, který promluvil o návrhu reformy finančního dozoru. Ten by měl prezident předložit již příští týden a jeho nosným pilířem má být zejména předání větších pravomocí dohledu a regulace americké centrální bance. Dále by banky měly být podle plánu zároveň vystaveny větší kontrole pákového efektu a zároveň budou muset pravděpodobně disponovat větším objemem kapitálu. Ačkoliv případné schválení plánu zřejmě dolehne nepříznivě především na ziskovost amerických bank a ostatních finančních institucí, obchodníci včera na Obamova slova reagovali poměrně dobře a akcie dokázaly růst, což dolar dostalo pod tlak. O část svých pozic však akciové indexy v USA krátce před uzavřením obchodování nakonec přišly a tak včera S&P500 uzavřel s mírnou ztrátou (-0,14%). Zklidnění nervózní nálady, která obchodování na akciových trzích doprovázela v prvních dvou dnech tohoto týdne, však včera výrazně přispělo k tomu, že dolar začal znovu oslabovat a i přes zvýšenou volatilitu z posledních dnů tak euro mohlo i nadále pokračovat v konsolidaci vysokých zisků z minulého měsíce.

Z ekonomických dat se včera mezi nejdůležitější zařadily výsledky amerického CPI, který meziměsíčně v květnu překvapil růstem o pouhých 0,1%, zatímco trh počítal s růstem o 0,3%. Nižší tempo růstu cen bylo dalším z faktorů, který přispěl k oslabení americké měny, když část trhu v minulých dnech začala spekulovat o tom, že by Fed mohl koncem roku začít s pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. Jak ale potvrdila včerejší čísla a úterní PPI, spotřebitelské ceny zatím ani přes masivní monetární expanzi růst nezačaly a Fed tak bude zřejmě i nadále udržovat sazby poblíž nuly ve snaze stimulovat úvěrovou expanzi a domácí poptávku.

Stejně jako včera, také dnes je ekonomický kalendář eurozóny chudý na nová data a potenciál rozvlnit euro-dolar tak mají opět hlavně americké fundamenty. Těch dnes Spojené státy ale nabídnou jen málo, když budou zveřejněny například počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 610 tis., předch.: 601 tis.), společně s philadelphským Fed indexem, který by měl červnu růst z -22,6b. n -17,8b. Asi nejzajímavější pak dnes bude v 17:30 projev Tima Geithnera, který promluví ve Sněmovně reprezentantů o plánovaných regulacích finančního systému, které chystá obamova administrativa. V ranních hodinách zatím euro-dolar zůstává nad hranicí 1,39 EUR/USD, kolem které by v rozmezí dvou centů mohl oscilovat i do dalších dnů. V 8:20 se euro k dolaru prodávalo na ceně 1,3967 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.