Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Forex: Dolar k euru pod hranicí 1,33 EUR/USD

13.01.2009 | 08:18 0 Komentářů

Evropská měna si včera prošla dalším slabším dnem, když navázala na výprodej z minulého pátku a opět ztrácela na páru s dolarem, ke kterému se  v odpoledních hodinách propadla až na cenu 1,3287 EUR/USD, když obchodníci pokračovali ve spekulacích na agresivní snížení sazeb Evropskou centrální bankou a agentura S&P oznámila, že by mohla snížit rating na španělské vládní dluhopisy. Společná měna tedy po dvou týdnech výprodejů začala i třetí týden se ztrátami a pokračuje v likvidaci svých prosincových zisků, když z eurozóny začala v minulých dnech přicházet data, která nasvědčují tomu, že kontrakce v zemích evropské šestnáctky může být ještě hlubší, než si mnozí obchodníci ještě donedávna připouštěli.Včerejší výprodej na eurových párech tentokrát odstartovalo především oznámení agentury S&P, která pohrozila snížením ratingu na Španělské vládní dluhopisy jen několik dní poté, co v podobném duchu zacílila také na Řecko a Irsko, což jsou další ze zemí, kde se prudce zhoršuje výhled pro ekonomickou aktivitu do nadcházejících čtvrtletí. Možnou revizi ratingu si Španělsko podle S&P zaslouží zejména díky prohlubující se krizi, ke které do značné míry přispěl také jeden ze světově nejvyšších deficitů běžného účtů platební bilance a hospodaření na dluh, které by v dobách omezeného úvěrování mohlo Španělskou ekonomiku dostat do velkých problémů. Ta si již nyní prochází těžkou krizí na trhu s bydlením a bojuje rekordně rostoucí nezaměstnaností, která se v listopadu dostala na 13,4%, když jen za posledních dvanáct měsíců prořídly řady zaměstnaných o více než milion osob. Problémy Španělska, společně s výhledem pro nižší úrokové sazby, o kterých ve čtvrtek rozhoduje ECB a které by mohly klesat z 2,50% na 2%, tak byly včera hlavním motorem výprodejů evropské měny, když jak Evropa, tak Spojené státy nenabídly jediná zajímavější ekonomická data.

Dnešek bude na fundamenty daleko zajímavější, i když i ten přinese ekonomická data spíše “druhé kategorie“ a obchodníci budou vyčkávat především na středeční a čtvrteční seanci. Z eurozóny již v 8:00 přišly výsledky německého indexu velkoobchodních cen, které v prosinci meziměsíčně klesaly o 3% (oček.: -1,7%) a v 10:00 pak ještě ve Štrasburku vystoupí při příležitosti oslav deseti let od založení eura šéf ECB Jean-Claude Trichet. Se svým projevem dnes vystoupí ve 14:00 také Ben Bernanke, který promluví na konferenci v Londýně a teprve poté začnou přicházet první ekonomická data z USA, které nabídnou ve 14:30 listopadové výsledky obchodní bilance. Ta v říjnu nemile překvapila, když se zářijový deficit ve výši 56,6 mld. dolarů prohloubil na 57,2 mld. dolarů, zatímco tehdejší odhady počítaly s deficitem daleko nižším. Většinová očekávání trhu počítají s jeho snížením také pro listopad, kdy by se měl podle širokého konsensu pohybovat kolem 51,4 mld. dolarů. V případě, že ale i dnešek přinese další negativní překvapení, může se dolar dostat pod prodejní tlak, když bude na základě posledních výsledků zahraničního obchodu třeba měnit odhady pro vývoj amerického HDO v posledním čtvrtletí minulého roku, a to směrem ke hlubší kontrakci. Zahraniční obchod patřil v minulých čtvrtletích k tahounům hospodářského růstu a i když je více než zřejmé, že jeho dynamika pozvolna slábne, v případě, že by se také v listopadu deficit pohyboval kolem 56 mld. dolarů, mohou se obchodníci začít připravovat na velmi slabý příspěvek čistého exportu k HDP, když se export jen za poslední tři měsíce snížil o 13,2%, zatímco import klenul pouze o 9%. 

Dolar pokračoval ve svém růstovém tažení k euru také dnes ráno, kdy porazil support na ceně 1,3320 EUR/USD. V 8:00 se tak americká měna prodávala k euru na 1,3254 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.