Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Forex: Dolar k euru nejsilnější od poloviny ledna

03.09.2008 | 09:41 0 Komentářů

Ani včera nedokázal nikdo a nic dolarovým býkům zabránit v dalších nákupech americké měny, které se podařilo na páru s eurem dostat až pod hranici 1,45 EUR/USD, kde se naposledy prodávala začátkem února tohoto roku. Dolar tak během sedmi týdnů vymazal veškeré ztráty  které k euru nabral od začátku tohoto roku, když obchodníci zanevřeli jak na euro, tak na libru z obav před zpomalením, kterým si Evropa začíná procházet. Z fundamentů toho eurozóna nabídla jen málo, přesto i tato čísla hodně napovídají o základních důvodech, které tlačí euro níže. Tím prvním je inflace a očekávání jejího zvolňování. Odpolední seance přinesla včera červencové výsledky PPI, který sice rostl o 1,1%, jednalo se ale o údaj dvě desetiny pod původními odhady analytiků, přičemž by zároveň mělo jít o poslední měsíc, který nabízí takto vysoká čísla s ohledem na prudký propad cen ropy, který se pravděpodobně začne již na srpnových výsledcích velmi jasně projevovat. O tom, že inflace bude klesat, napověděl např. minulý týden zveřejněný srpnový flash CPI v eurozóně, který rostl meziročně o dvě desetiny pomaleji než v červenci, když dosahoval 3,8%. Druhým důvodem, který táhne euro dolů, je samotná situace v jednotlivých zemích evropské patnáctky, z nichž nejhorší pohled je momentálně na Španělsko, což potvrdily i včera zveřejněné výsledky z tamního pracovního trhu. Stotisícový srpnový propad zaměstnanosti je vskutku bezprecedentní a hovoří více než jasně o tom, jaké problémy čtvrtou největší ekonomiku eurozóny ještě čekají. Pro srovnání, ve více než šestkrát lidnatějších Spojených státech dosahoval tento rok nejvyšší propad v zaměstnanosti 81 tis.

Zatímco tak euro dává obchodníkům jen málo prostoru k případné korekci dřívějších ztrát, dolar je, alespoň krátkodobě, ve zcela jiné pozici, což dokázal i včera. Jedním z hlavních důvodů proč se obchodníci znovu vrhli do jeho nákupů byla opět ropa, která včera zlevnila krátce až na 104 USD/barel (brent), poměrně dobře ale dopadly také výsledky srpnového ISM pro výrobní sektor. Ten sice klesal podle očekávání z červencových 50b. na 49,9b., z jednotlivých sub-indexů se ale největšího propadu dočkal cenový index, který klesnul z 88,5b. na 77b., zatímco např. nové objednávky a export rostly o tři body na 48,3b., resp. na 57b. Právě export přitom drží americký výrobní sektor nad vodou a díky stále novým objednávkám může být znovu černým koněm při zveřejnění výsledků růstu HDP za 3Q.

Dnes se mezi nejzajímavější data na euro-dolaru zařadí v 11:00 zveřejněná červencová dynamika růstu maloobchodních prodejů (oček.: 0%, předch.: -0,6%), zatímco Spojené státy nabídnou odpoledne výsledky červencových továrních objednávek (oček.: 1%, předch.: 1,7%) a ve 20:00 pak béžovou knihu amerického Fedu. Žádný z těchto tří fundamentů ale mezi silnější market movery nepatří a jejich dopad na kurz euro-dolaru tak bude pravděpodobně pouze omezený. Ten bude i nadále hledat směr zejména podle vývoje cen ropy, kterým se po včerejším prolomení supportu 108 USD/barel otevřel zcela nový prostor, a to až ke stodolarové hranici. V případě, že by obchodníci pokračovali na ropě v sestupném trendu, který převládá již od poloviny července, dolar může své zisky ještě navýšit. V 8:00 se eurodolar obchodoval na ceně 1,4428 EUR/USD, přičemž první silnější support se nachází až na hranici 1,43 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.