Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Forex: Dolar drží zisky ze začátku týdne. Pomáhá negativní sentiment na finančních trzích a slabší ekonomická data

18.02.2009 | 15:17 0 Komentářů

Ze Spojených států se dnes obchodníci ve 14:30 dočkali prvních ekonomických dat, které přinesly výsledky z tamního trhu s bydlením. Podle těch klesal v lednu počet nově udělených stavebních povolenek o 4,8% na 521 tis., což je výsledek ve shodě s původními odhady trhu. O něco hůře si naopak vedly počty nově zahájených staveb. Ty v lednu klesaly o 16% na 466 tis. a skončily tak výrazně pod odhady analytiků, kteří počítali s výsledkem kolem 530 tis. Přestože počty nově zahájených staveb pokračují v prudkém útlumu, tempo snižování nově udělených povolenek začátkem roku pokleslo, což může být výsledkem nárůstu žádostí o hypoteční úvěr ze začátku roku. Ten byl důsledkem politiky americké centrální banky, která svým programem na vykupování cenných papírů krytých hypotékami dokázala srazit úroky u hypoték s třicetiletou fixací o více než jeden procentní bod až k historickému minimu na hranici 5%. Společně s těmito čísly dnes z USA ve stejný čas přišly ještě výsledky lednového indexu cen dováženého zboží, který se meziměsíčně propadnul o 1,1% (oček.: -1,2%), což posunulo meziroční propad cen importu až na 11,2%.

Reakce obchodníků na dolarových párech byla krátce po zveřejnění dnešních výsledků malá a dolar se nadále pohybuje k euru těsně kolem hranice 1,26 EUR/USD. Ve výraznějším růstu a  v likvidaci ztrát z dřívějších dnů, přitom euru i nadále brání negativní sentiment na akciových trzích, který se na evropské akcie přenesl ze včerejška. Krátce po třetí hodině odpolední tak ztrácel německý DAX 0,70%, zatímco britský FTSE100 byl níže o 0,66%. Růstu se dnes v dopoledních hodinách dočkal dolar na páru s britskou měnou, ke které zpevnil krátce až pod hranici 1,41 GBP/USD. Libře totiž uškodil zápis z posledního zasedání Výboru pro měnovou politiku (MCP) Bank of England, ze kterého vyplynulo, že jednotliví členové probírali možnost toho, že by banka mohla začít s vykupováním vládních dluhopisů (Giltů). V průběhu odpolední seance však libra své ztráty vymazala a v 15:10 se prodávala k dolaru na ceně 1,4227 GBP/USD.

Obchodníci nyní vyčkávají na projevy Bena Bernanka (19:00) a Charlese Evanse (19:30), které ve 20:00 doprovodí ještě zveřejnění zápisu z lednového zasedání FOMC. Barel severomořského brentu se po včerejším výprodeji dostal zpět nad cenu 41 USD. O šest dolarů na 964 USD/tr. unc. naopak zlevňuje také zlato.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.