Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Forex: Dolar čeká na důležitá data a večerní rozhodnutí Fedu o sazbách

25.06.2008 | 09:57 0 Komentářů

Včerejší obchodování nabídlo několik zajímavých fundamentů, které opět poodkryly největší slabiny Spojených států, mezi které v současnosti patří situace na trhu s bydlením, společně s klesající důvěrou amerických spotřebitelů. Podle Case-Shillerova indexu propad průměrné ceny domů ve dvaceti amerických metropolích pokračoval i v dubnu, když se ceny snižovaly meziročně z již tak hrozivých -14,4% na -15,3% a přestože dubnový výsledek nabídnul určitý náznak stabilizace např. v Chicagu, Clevelandu, či Denveru, celkově se situace podle předsedy výboru S&P pro Case-Shillerův index Davida Blitzera nijak nemění. Situace na trhu s bydlením tak zůstává vážná, a to i přesto že analytici předpovídali ještě hlubší propad, a to až o 16%. Ještě větší obavy o stav americké ekonomiky ale vzbudily výsledky spotřebitelské důvěry, která pokračuje ve svém propadu, tentokrát z květnových 58,1b. až na 50,4b., což byl výsledek výrazně pod očekáváním analytiků, kteří předpovídali mírnější snížení někam k 56,7b. Spotřebitelská důvěra slábne zejména díky situaci na trhu s bydlením, zvyšujícímu se napětí na pracovním trhu a celkovém útlumu americké ekonomiky, který je již delší dobu jedním z hlavních témat amerických médií, což může mít v dalších měsících dopad na nákupy dražších položek a zboží dlouhodobější spotřeby.

Právě o aktuálnosti tohoto jevu již dnes více napoví květnová dynamika růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž objem tento rok poměrně výrazně klesá, i když jádrový ukazatel dokázal v předchozích dvou měsících příjemně překvapit. Zatímco v dubnu objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby klesal o 0,6%, jádrové objednávky, které jsou ošetřeny o objednávky dopravního a zejména leteckého průmyslu, v dubnu rostly o silných 2,4%. To bylo způsobeno z velké části plánovanými výdaji amerických firem na kapitálové zboží, což vyslalo poměrně příznivý signál do budoucna, protože právě tento ukazatel slouží jako dobrý zdroj predikcí o budoucí aktivitě firem. Zatímco souhrnný ukazatel má dnes podle analytiků skončit na nule, od jádrového se čeká částečná korekce dubnového růstu, když by měl tentokrát podle analytiků objem ne-dopravních objednávek klesat o 0,9%. Jakýkoliv výsledek jádrového ukazatele, který by byl alespoň o pět desetin lepší než očekávání dnes může americké měně výrazně pomoci v růstu, čísla horší než propad o 1,2% pak poslouží jako dobrý důvod k dalšímu prodeji americké měny. V 16:00 jsou dnes ke zveřejnění připraveny ještě čísla z trhu s bydlením v podobě květnového prodeje nových domů (oček.: 515 tis., předch.: 526 tis.) a přestože oba fundamenty patří mezi silné market movery, jejich dopad na kurz dolaru dnes může být poněkud utlumený. Večerní obchodování totiž ve 20:15 přinese rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách a do té doby obchodníci pravděpodobně mohou být s dalším umísťováním větších objednávek o něco více opatrnější.

Od Fedu se dnes nečeká nic jiného než ponechání sazeb na 2%,  velká pozornost je ale směřována na následující doprovodný komentář a tón, který americká centrální banka zvolí. Minulé týdny byly charakteristické zvýšenou pozorností čelních představitelů k inflaci a dolaru a v případě, že se podobná protiinflační rétorika naznačující možný růst sazeb objeví také v dnešním komentáři, dolaroví býci dostanou co chtějí a americké měně se může otevřít prostor k dalšímu růstu. Bude-li navíc takovýto komentář podepřen odpoledními fundamenty otevře se dolaru na páru s eurem prostor až k ceně 1,53 EUR/USD.

Včera se americká měna v reakci na slabá data propadla na páru s eurem krátce až k ceně 1,5620 EUR/USD, dnes v 8:00 ale oscilovala kolem 1,5574 EUR/USD. Dolar má stále reálnou šanci připsat si tučné zisky, k tomu však bude potřebovat jasnou podporu ze strany dnešních fundamentů.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.