Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Forex: Data z eurozóny znovu za očekáváním. Euro přišlo o část ranních zisků

14.01.2009 | 10:43 0 Komentářů

Evropská měna v dopoledních hodinách přišla o část zisků, které nabrala v průběhu ranního obchodování, když se krátce po desáté dostala až na cenu 1,3194 EUR/USD, poté co po deváté hodině odpolední vystoupala až nad hranici 1,33 EUR/USD. Cesta k dalším ziskům na eurových párech je tak pro tento týden i nadále limitována blížícím se zasedáním Evropské centrální banky, která bude o úrokových sazbách rozhodovat již zítra, ale také negativními ekonomickými daty z eurozóny a znepokojivými zprávami ze strany ratingových agentur, které tento týden pohrozily snížením ratingu na španělské, irské, řecké a portugalské vládní dluhopisy. Ani ekonomická data, která dnes z eurozóny přišla společné měně zatím nijak nepomáhají. Finální revize růstu HDP Německa za rok 2008 upravila původně odhadovaný růst o 1,4% ještě o desetinu níže a velmi negativní výsledky pak nabídla v 10:00 také Itálie, kde se listopadová průmyslová produkce propadala meziměsíčně o 2,3%, což byl horší výsledek než očekávaný propad o 1,3% a zároveň údaj, který posunul meziroční propad produkce na 9,7%. Francie pak ještě před otevřením evropských burz přinesla prosincový CPI, ten klesal meziměsíčně o 0,2% a meziročně tak vykázal růst o pouhé 1%. V reakci na tato čísla prohlásila francouzská ministryně financí Christine Lagarde, že by ECB měla poslední výsledky CPI vzít v potaz a zaměřit se na hospodářský růst. ECB se nad sazbami sejde již zítra a podle většinového konsensu by měla snížit základní sazbu o 50bsp. na 2%.

Akciové indexy v Evropě po úspěšném startu do nového dne, kdy dokázaly zastavit pětidenní výprodej, začínají v dopoledních hodinách opět ztrácet. V 10:00 tak německý DAX rostl o pouhých 0,02%, zatímco CAC40 byl níže o 0,53% a britský FTSE100 odepisoval ze své včerejší zavírací hodnoty 1%. Mezi nejvíce ztrátové tituly se opět zařadily akcie finančních institucí, které se dostaly pod tlak poté, co analytici Morgan Stanley zveřejnili odhad, že bankovní holding HSBC bude potřebovat v nejbližší době navýšit kapitál o 20 až 30 mld. dolarů a že zastaví výplatu dividend.

Cena ropy zatím pokračuje v růstu, který odstartovaly slova saudského ministra pro ropu, jenž oznámil, že Saudská Arábie přistoupí k většímu omezení těžby, než ji stanovují kvóty OPECu, který se v prosinci dohodnul na snížení těžby o 2,2 mil. barelů. Barel severomořského brentu se tak dnes opět dostal nad 48 USD, dražší zůstává také zlato, jehož cena osciluje kolem 826 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.