Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Forex: Další možné intervence proti rychlému posilování novozélandského dolaru

15.06.2009 | 12:33 0 Komentářů

Rychlé tempo posilování novozélandského kiwi vede v kontextu mezinárodního obchodu k ohrožení konkurenceschopnosti tamních exportérů. Nový Zéland patří k největším světovým vývozcům mléka, přičemž v důsledku apreciace novozélandské měny jsou exportéři mléka nuceni snižovat ceny. V čase nejhorší recese za poslední tři dekády jsou tedy pochopitelné slova guvernéra centrální banky NZ o možné další měnové intervenci. Tyto úvahy dnes vyvolávají tlaky na oslabování kurzu NZD/USD.

Americkému dolaru pomáhá i vyjádření ruského ministra financí Alexeja Kudrina. Ten ujistil investory, že dolar jako rezervní měna zatím nemá žádnou seriózní alternativu. Úloha dolaru je zásadní zejména pro Brazílii, Rusko, Indii a Čínu. I když status quo globálního měnového systému byl před sobotním zasedáním G8 zpochybňován, zmíněné země v květnu zvýšili své dolarové rezervy o 60 mld. USD, aby omezily posilování domácích měn vůči dolaru a podpořili tak vývozce.

Minulý týden poté, co Rusko a Brazílie oznámily plán diverzifikovat své devízové rezervy nákupem dluhopisů Mezinárodního měnového fondu v hodnotě 20 mld. USD, se výnos 10 -letých vládních obligací vyšplhal na téměř 4 %. Výprodej amerických dluhopisů podpořila i Čína, která hodlá nakoupit dluh MMF ve výši 50 mld. USD. Na druhé straně je vyvíjeno evidentní úsilí udržet hodnotu dolaru, což vyplývá z přirozené snahy ochránit dolarová aktiva. Navíc pro Čínu představují Spojené státy hlavní vývozní trh. Jen za poslední rok vzrostly čínské exporty do USA 321,4 mld. USD na 337,7 mld. USD. Pokud by se tedy hodnota americké měny propadla, zaznamenala by čínská ekonomika hned dvojí ztrátu.

Dnes odpoledne nás čeká zveřejnění salda mezinárodních kapitálových toků v USA (rozdíl mezi nákupem zahraničních cenných papírů Američany a nákupem amerických cenných papírů cizinci). Očekává se zvýšení z 55, 8 mld. USD na 58,1 mld. USD. Převyšující nákupy domácích cenných papírů vedou k posilování měny, která je už ale ve vývoji měny zahrnuta. Nicméně lepší výsledek může pro obchodníky mld. USD na mld. USD znamenat pozitivní impulz a přesun investic z amerického dolaru na akciové trhy.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.