Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Forex: Další centrální banka ukázala své drápy, tentokráte Bank of Japan

04.08.2011 | 11:44 0 Komentářů

Po včerejším zásahu švýcarské centrální banky, která snížila rozpětí pro úrokové sazby, aby zabránila posilujícímu franku, se další centrální banka, jejích měna dlouhodobě posiluje, rozhodla pro výraznější intervenci na trzích. V ranních hodinách japonská centrální banka na svém pravidelném zasedání ponechala své úrokové sazby (beze změny od konce roku 2008), ale mnohem důležitější informace byla o zvýšení částky pro nákupy aktiv ze strany Bank of Japan (BoJ) z původních 10 na 15 biliónu jenů.

Reakce trhu byla mnohem razantnější než v případě švýcarského franku. Japonský jen vůči americkému dolaru od ranních hodin oslabil o více než 3,8% a obchodoval se těsně pod důležitou hranicí 80 USDJPY. Za několik málo hodin tak japonský jen smazal veškeré zisky od poloviny července, kdy cena opustila dlouho respektované pásmo 80 – 81 USDJPY.

Jak tomu bylo v předchozích případech intervencí, tak ani zde nelze příliš očekávat, že by Bank of Japan dlouhodobě porážela celý trh. Japonský jen patří mezi tzv. bezpečné přístavy, které obchodníci vyhledávají v dobách zvýšené nejistoty, které nás v následujících týdnech mohou zastihnout. Je tak dost možné, že po chvíli odpočinku může jen zase začít posilovat. Toto by pak mohli využít dlouhodobí obchodníci pro nastoupení do pozic za velice zajímavé ceny.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.