Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Forex: Čísla z amerického trhu s bydlením lepší než se čekalo. Dolar ztrácí velkou část včerejších zisků

16.06.2009 | 16:37 0 Komentářů

Spojené státy dnes v odpoledních hodinách nabídly první květnové výsledky z trhu s bydlením, které dokázaly tentokrát po slabších dubnových výsledcích příjemně překvapit. Jak uvedl americký Census Bureau, květnové počty nově udělených stavebních povolenek rostly z dubnových 498 tis. na 518 tis. (+4%), což je lepší výsledek než s jakým původně počítaly většinové odhady trhu (500 tis.). Ještě lépe si pak v květnu vedly počty nově zahájených staveb, kterých bylo 532 tis. (17,2%), tedy výrazně více než dubnových 454 tis. a než byl většinový konsenzus trhu, který počítal s růstem na pouhých 480 tis. I květnové čísla tak potvrzují, že se situace na americkém trhu s bydlením nadále velmi pozvolna stabilizuje, když jak počty nových povolenek, tak nově zahájených staveb oscilují již šestým měsícem kolem půl milionové hranice. K lepším výsledkům dnes přitom oběma ukazatelům dopomohly zejména výsledky povolenek a výstavby rodinných domků, zatímco situace na trhu s bytovými domy zůstává zatím stále velmi napjatá.

Společně s výsledky z trhu s bydlením dnes Spojené státy nabídly ve stejný čas ještě květnový index cen výrobců (PPI), který rovněž dokázal překvapit. Ceny ve výrobě se totiž podle něj v minulém měsíci zvyšovaly pouze o 0,2%, což je o desetinu pomaleji než v dubnu a o čtyři desetiny pod většinovými odhady trhu. K tomu přispěly především ceny potravin, které v květnu klesaly potřetí za poslední čtyři měsíce (-1,6%), růstu se naopak poprvé za poslední tři měsíce dočkaly ceny energií (+2,9%). Meziročně však PPI zůstává i nadále v negativním teritoriu, když jeho kontrakce dosahuje již rovných 5% (předch.: -3,7%).

Obchodníci na zveřejněné výsledky reagovali pozitivně, což mají na svědomí především lepší čísla z trhu s bydlením. Akcie v Evropě tak po včerejším výprodeji zatím udržují své dnešní zisky (DAX +0,78%) a mírně v plusu (+0,21%) by měl podle futures otevřít také americký index Dow Jones. Právě na rostoucí akcie a zklidnění nervózní nálady ze včerejška pak na FX reagují pozitivně především rizikovější měny, zatímco pod prodejní tlak se dostává americký dolar a japonský jen. Dolar tak krátce po zveřejnění domácích výsledků reagoval mírným oslabením, když se na páru s eurem dostal až nad hranici 1,39 EUR/USD a od rána tak přišel o velkou část zisků, které včera na páru s evropskou měnou nabral. Růstu se dnes dočkala také cena ropy (brent), která je zpět na 72 USD/barel a na 937 USD/tr.unc. podražilo také lato. Obchodníci nyní vyčkávají na zahájení obchodování v USA, kde může další růst akcií svědčit i nadále spíše rizikovějším měnám, které by mohly pokračovat v likvidaci svých včerejších ztrát k dolaru a japonskému jenu.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.