Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Forex: Čísla z amerického trhu s bydlením hluboko pod očekáváním. Dolar znovu nejslabší měnou dne

16.12.2008 | 15:39 0 Komentářů

Velmi slabá ekonomická data, kterým se daří  nadále podkopávat důvěru obchodníků v americkou měnu, dnes v odpoledních hodinách přišla ze Spojených států, kde byly zveřejněny další výsledky z tamního trhu s bydlením. Podle těch se v listopadu propadal počet nově udělených stavebních povolenek o 15,6% z říjnových 0,73 mil. na 0,62 mil., což je výsledek za většinovými odhady analytiků, kteří počítali s mírnějším snížením na 0,70 mil. povolenek. Podobně si navíc vedly také počty nově zahájených staveb, kterých bylo oproti říjnovým 0,77 mil. tentokrát pouze 0,63 mil. (-18,9%), což je rovněž daleko pod většinovými odhady, které počítaly se snížením na 0,74 mil. Od poloviny tohoto roku tak oba dva ukazatele po krátké stabilizaci zamířily prudce dolů, když počty nových povolenek a nově zahájených staveb klesly jen od července o více než 40%, přičemž obzvláště silný je jejich propad zejména v posledních dvou měsících, k čemuž do značné míry pomohl krach americké investiční banky Lehman Brothers, který vedl k nárůstu úrokových sazeb na hypoteční úvěry. I přesto že poslední měsíce a zejména listopad přinesly další zrychlení tohoto útlumu, kroky americké centrální banky, které vedly ke snížení sazeb na hypotéky v prosinci u třicetileté fixace o celý jeden procentní bod, pravděpodobně začne trh s bydlením brzy pociťovat a do začátku příštího roku tak počítáme s opětovnou stabilizací obou těchto klíčových ukazatelů.

Ve stejný čas jako výsledky z trhu z bydlením (14:30) pak Spojené státy zveřejnily ještě výsledky listopadového CPI, který opět prudce klesal, když se meziměsíčně propadnul o 1,7% k čemuž nejvíce přispělo snížení cen dopravy, které skokově klesly o 9,8%. Meziroční CPI tak oproti říjnovým 3,7% zeslábnul na pouhých 1,1%, avšak zatímco ceny dopravy tlačí díky levnější ropě CPI níže, ostatní ceny spotřebitelského koše zůstávají relativně stabilní, když jádrový CPI, ošetřen od změny cen potravin a energií, vykázal v listopadu nulový růst a meziročně klesnul z 2,2% pouze o dvě desetiny procenta na 2%.

Americký dolar se v odpoledních hodinách a ještě před zveřejněním dnešních výsledků dostal znovu pod prodejní tlak na všech nejvíce obchodovaných párech a navýšil tak své ztráty, když se v 15:00 prodával na páru s eurem na ceně 1,2738 EUR/USD, zatímco k japonskému jenu zeslábnul až pod hranici 90 USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.